Dijital çağda yavaş gazetecilik: Nitel bir araştırma
Slow journalism in the digital age: A qualitative study
- Tez No: 976413
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜL ESRA ATALAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Sosyoloji, Journalism, Communication Sciences, Sociology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medya ve Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Medya ve Kültürel Çalışmalar Bilim Dalı
Özet
Bu tez, dijital çağda medyanın dönüşümünü ve bu dönüşümün gazetecilik pratiklerine etkisini incelemektedir. Geleneksel medyanın merkeziyetçi, tek yönlü ve sınırlı etkileşimli yapısından, kullanıcıların hem içerik üreticisi hem de tüketicisi haline geldiği yeni medya ortamına geçiş, haberciliğin işleyişini ve etik sorumluluklarını yeniden şekillendirmiştir. Bu bağlamda çalışma, özellikle yavaş gazetecilik anlayışı ekseninde çerçeveleme kuramını merkeze alarak medya içeriklerini analiz etmeyi amaçlamaktadır. Çalışmanın kuramsal çerçevesi, Goffman, Entman, Tankard, Semetko ve Valkenburg gibi çerçeveleme kuramcılarının kavramlarıyla şekillendirilmiştir. Analiz bölümünde ise 6 Şubat 2023 Kahramanmaraş merkezli depremler sonrasında 6 Şubat – 31 Mart 2023 tarihleri arasında yayınlanan 20 haber metni analiz edilmiştir. Beşi geleneksel, beşi yavaş medya pratiğiyle yayın yapan haber sitelerinden seçilen haberler, Semetko ve Valkenburg'un beş çerçevesi (sorumluluk, insani ilgi, çatışma, ahlaki ve ekonomik), epizodik/tematik, özel/genel, doğal/sosyal çerçeveler ve Tankard'ın haber çerçeveleme öğeleriyle incelenmiştir. Elde edilen bulgular, geleneksel medya organlarının daha çok epizodik ve doğal çerçeveleri tercih ettiğini, yavaş medya platformlarının ise tematik, sosyal ve sorumluluk odaklı çerçeveler sunduğunu ortaya koymuştur. Yavaş gazetecilik anlayışının, hız ve tıklanma odaklı içerik üretimine karşı daha derinlikli, eleştirel ve bağlamsal haberler sunduğu saptanmıştır. Bu tez, yavaş gazeteciliğin yalnızca alternatif bir medya üretim biçimi değil, aynı zamanda demokratik bir kamusal alan yaratma çabası olduğunu ileri sürmektedir. Dijital çağda medya tüketicilerinin, hız kadar nitelikli içeriğe de ihtiyaç duyduğu vurgulanmakta; yavaş gazetecilik bu ihtiyaca yanıt sunan sürdürülebilir bir model olarak değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the transformation of media in the digital age and how this transformation has affected journalism practices. The transition from the centralized, one-way, and limitedly interactive structure of traditional media to the new media environment—where users have become both content producers and consumers—has reshaped the functioning of journalism as well as its ethical responsibilities. In this context, the study focuses on frame theory, particularly within the scope of slow journalism, to analyze media content. The theoretical framework of the study is shaped by the concepts developed by framing theorists such as Goffman, Entman, Tankard, Semetko, and Valkenburg. In the analysis section, 20 news articles published between February 6 and March 31, 2023—after the earthquakes centered in Kahramanmaraş on February 6, 2023—were examined. The news articles were selected from five traditional media outlets and five outlets practicing slow journalism. They were analyzed using Semetko and Valkenburg's five news frames (responsibility, human interest, conflict, morality, and economic consequences), episodic/thematic, individual/general, natural/social frames, as well as Tankard's framing elements. The findings reveal that traditional media organizations predominantly use episodic and natural frames, while slow journalism platforms tend to adopt thematic, social, and responsibility-oriented frames. It was determined that the slow journalism approach offers more in-depth, critical, and contextual news in contrast to fast and click-driven content production. This thesis argues that slow journalism is not merely an alternative form of media production but also an effort to create a more democratic public sphere. It emphasizes that in the digital age, media consumers need not only speed but also qualified, meaningful content. In this regard, slow journalism is evaluated as a sustainable model that responds to this need.