COVİD-19 hastalığının tedavisinde kullanılan ilaçların topolojik indeksleri ve QSPR çalışmalarının analizi
Analysis of topological indices and QSPR studies of drugs used in the treatment of COVİD-19 disease
  1. Tez No: 976453
  2. Yazar: İSMAİL ÜNGÜR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGE ÇOLAKOĞLU HAVARE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
Özet
Birinci bölümde, graf teorinin ortaya çıkışı, graf teorinin kimya üzerindeki uygulaması ve koronavirüs hastalığı 2019 dan bahsedilmiştir. İkinci bölümde, tezin konusu ve amacı olan COVID-19 tedavisinde kullanılan ilaçların graf modellerinin topolojik indeksleri ile QSPR modellemesi hakkında kaynak araştırması yapılmıştır. Üçüncü bölümde, tezin daha iyi anlaşılması için tezde kullanılan temel graf tanımları, topolojik indeksler ve tanımları ile COVID-19 tedavisinde kullanılan ilaçların graf modelleri hakkında bilgiler verilmiştir. Dördüncü bölümde, öncelikle COVID-19 tedavisinde kullanılan ilaçların graf modellerinin bazı dereceye bağlı indekslerin hesaplanması gösterilmiştir. Ardından, incelenen makalelerdeki lineer, ikinci dereceden, üçüncü dereceden ve dördüncü dereceden regrasyon modellerindeki en iyi tahmin yeteneğine sahip indeksler belirlenmiştir. Beşinci bölümde, incelenen makalelerde belirlenmiş en iyi tahmin yeteneğine sahip indeksler karşılaştırılmış ve en iyi tahmin eden modeller verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the first part, the emergence of graph theory, the application of graph theory on chemistry and coronavirus disease 2019 are mentioned. In the second part, literature research was conducted on the topological indices and QSPR modeling of graph models of drugs used in the treatment of COVID-19, which is the subject and purpose of the thesis. In the third chapter, information is given about the basic graph definitions, topological indices and their definitions used in the thesis, and graph models of drugs used in the treatment of COVID-19 for a better understanding of the thesis. The fourth section demonstrates the calculation of some degree-dependent indices for graph models of drugs used in the treatment of COVID-19. Then, the indices with the best predictive ability in the linear, quadratic, third-order and fourth-order regression models in the reviewed articles were determined. In the fifth section, the indices with the best predictive ability determined in the reviewed articles are compared and the best predictive models are given.