Meme kanseri hastalarında hastalık algısı ve travma sonrası büyüme arasındaki ilişkide beden öz şefkatinin etkisinin incelenmesi
Examination of the effect of body compassion on the relationship between illness perception and posttraumatic growth among breast cancer patients
  1. Tez No: 976464
  2. Yazar: ZEYNA KARANLIK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASLI EYRENCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, meme kanseri tanısı almış kadınlarda hastalık algısı ile travma sonrası büyüme arasındaki ilişkide beden öz şefkatinin düzenleyici rolünü incelemeyi amaçlayan kesitsel bir çalışmadır. Araştırmanın katılımcılarını, tedavi süreci devam eden 111 ve sağ kalım döneminde yer alan 96 kişi olmak üzere toplam 207 katılımcı oluşturmaktadır. Katılımcılara Facebook ve Instagram gibi sosyal medya platformları, meme kanseriyle ilgili dernekler ve forumlar aracılığıyla kartopu yöntemiyle ulaşılmıştır. Veriler, Demografik Bilgi Formu, Hastalık Algısı Ölçeği (kısa form), Beden Öz Şefkati Ölçeği ve Travma Sonrası Büyüme Envanteri kullanılarak toplanmıştır. Analizlerde grup farkları için T-testi ve ANOVA, değişkenler arası ilişkileri incelemek için korelasyon ve regresyon; moderatörlük için ise Hayes Process Model 1 uygulanmıştır. Bulgular, beden öz şefkati ile travma sonrası büyüme ve beden öz şefkati ile hastalık algısı arasında anlamlı ilişkiler bulunduğunu göstermektedir. Beden öz şefkati arttıkça travma sonrası büyüme artmakta; hastalık algısı olumsuzlaştıkça beden öz şefkati azalmaktadır. Travma sonrası büyüme ile hastalık algısı toplam puanı arasında anlamlı bir ilişki saptanmamış, ancak bilişsel hastalık temsilleri alt boyutu ile ilişkiler bulunmuştur. Regresyon analizlerinde beden öz şefkatinin travma sonrası büyümeyi pozitif yönde, bilişsel hastalık algısının ise travma sonrası büyümeyi negatif yönde yordadığı belirlenmiştir. Buna karşın, moderatör analizleri beden öz şefkatinin bilişsel hastalık algısı ile travma sonrası büyüme arasındaki ilişkide düzenleyici etkisinin olmadığını göstermiştir. Aynı şekilde beden öz şefkatinin“ortak insani değerler”alt boyutu da bilişsel hastalık algısı ile travma sonrası büyüme arasındaki ilişkide düzenleyici rol göstermemiştir. Ayrıca demografik ve klinik değişkenlere göre araştırma değişkenleri açısından anlamlı farklılıklar bulunamamıştır. Bu bulgular, beden öz şefkatinin meme kanseri hastalarında travma sonrası büyümeyi destekleyen önemli bir psikolojik kaynak olduğunu ortaya koymakta ve klinik uygulamalarda beden öz şefkatini ve olumlu hastalık algısını geliştirmeye yönelik psikososyal müdahalelerin uyum süreçlerine katkı sağlayabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the moderating role of body compassion in the relationship between illness perception and posttraumatic growth among women diagnosed with breast cancer. The sample consisted of 207 participants, including 111 women undergoing active treatment and 96 women in the survival phase. Participants were recruited through snowball sampling via social media platforms such as Facebook and Instagram, as well as cancer-related associations and forums. Data were collected using the Demographic Information Form, the Brief Illness Perception Questionnaire, the Body Compassion Scale, and the Posttraumatic Growth Inventory. Statistical analyses included t-tests and ANOVA for group comparisons, correlation and regression analyses for relationships among variables, and Hayes Process Model 1 for moderation testing. The findings revealed significant associations between body compassion, illness perception, and posttraumatic growth. Higher levels of body compassion were associated with greater posttraumatic growth, whereas more negative illness perceptions were related to lower body compassion. While no significant relationship was observed between overall illness perception scores and posttraumatic growth, the subdimension of negative cognitive illness representations showed meaningful associations. Regression analyses further indicated that body compassion positively predicted posttraumatic growth, whereas cognitive illness perception negatively predicted it. However, moderation analyses demonstrated that body compassion did not moderate the relationship between cognitive illness perception and posttraumatic growth, including its“common humanity”subdimension. Additionally, no significant differences were found across demographic or clinical variables. These findings highlight body compassion as an important psychological resource that supports posttraumatic growth in breast cancer patients. The study suggests that psychosocial interventions aiming to strengthen body compassion and foster more adaptive illness perceptions may enhance adjustment processes and psychological resilience among individuals coping with breast cancer.