Eski Mezopotamya ve eski Yunan mitleri arasındaki benzerlikler
Similarities between ancient Mesopotamian and ancient Greek myths
- Tez No: 976467
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜLİN CENGİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
Özet
Tarihin her evresinde çeşitli coğrafyalarda yaşayan insanlar, evrenin, doğanın, insanın kökenine dair sorular sormuş ve bu sorulardan yola çıkarak insanlığın kolektif hafızasında yer edinen yazılı ve sözlü anlatılar oluşturmuşlardır. Yazılı tarihte ilk kez Sümerler tarafından oluşturulan evren ve tanrı tahayyülüne dair anlatılar, zaman içerisinde, diğer anlatılarla karşılaştırılmış ve ortak mitolojik unsurlar gün yüzüne çıkmıştır. Yapılan araştırmalarla elde edilen bulgular, söz konusu inanç sisteminin gerek biçim değiştirerek gerekse değişikliğe uğramadan farklı zaman ve mekanlarda tekrardan ortaya çıktığını göstermektedir. Toplumlar arası iletişim ve ticaret zamanla gelişime uğrayarak geniş bir alana yayılmıştır. Bu durum ticari maksatlı alışverişin yanı sıra toplumların birbirleriyle kültürel bir alışveriş içerisine girmesini de sağlamıştır. Medeniyetin beşiği olarak adlandırılan kadim Mezopotamya coğrafyasında gelişen tanrılar sisteminin ve mitolojik anlatıların, birtakım ilişkiler neticesinde Anadolu ile Kuzey Suriye bölgelerinde bulunan toplumlara iştirak ettiği yapılan araştırmalarla birlikte artık gözle görülür bir gerçek haline gelmiştir. Buradan hareketle Eski Mezopotamya'daki inanç sisteminin Eski Yunan coğrafyasına aktarılmasında Anadolu ile Kuzey Suriye coğrafyalarının bir köprü vazifesi gördüğü söylenebilmektedir. Bu bağlamda Eski Mezopotamya'dan başlayan kültürel aktarım süreci Yunan coğrafyasına kadar ulaşmış ve Yunanlılar söz konusu inanç sistemlerini kendi kültürleri çerçevesinde revize ederek yeni anlatılar oluşturmuşlardır.
Özet (Çeviri)
Throughout history, people living in various geographies have asked questions about the origins of the universe, nature, and humans, and based on these questions, they have created written and oral narratives that have taken their place in the collective memory of humanity. Narratives about the universe and the image of god, created by the Sumerians for the first time in written history, have been compared with other narratives over time and common mythological elements have come to light. The findings obtained through research show that the belief system in question reappears in different times and places, either in a changed form or without change. Communication and trade between societies have developed over time and spread over a wide area. This situation has enabled societies to engage in cultural exchange with each other as well as commercial exchange. It has become a visible fact with the researches that the god system and mythological narratives that developed in the ancient Mesopotamian geography, which is called the cradle of civilization, participated in the societies in the Anatolia and Northern Syria regions as a result of some relations. From this point of view, it can be said that the Anatolia and Northern Syria geographies served as a bridge in the transfer of the concept of god in Ancient Mesopotamia to the Ancient Greek geography. In this context, the cultural transfer process that started from Ancient Mesopotamia reached the Greek geography and the Greeks revised the belief systems in question within the framework of their own culture and created new narratives.