Kronik öngörülemeyen stres modeli oluşturulmuş sıçanlarda ketiapinin davranışsal etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the behavioral effects of quetiapine in rats subjected to the chronic unpredictable mild stress (CUMS) model
  1. Tez No: 976531
  2. Yazar: ESRA KOMANOVALI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZNUR ÖZGE ÖZCAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU ÇEVRELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Bilim Dalı
Özet
Çalışmamızda, Kronik Öngörülemeyen Hafif Stres (CUMS) protokolü dişi sıçanlar üzerinde uygulanmış ve bu etkiler ketiapin ile tedavi edilmeye çalışılmıştır. Dişi sıçanlar tercih edilmiştir çünkü literatürde bu cinsiyetin depresyona karşı daha duyarlı olduğu,ve depresyonun kadın bireylerde daha yüksek prevalansa sahip olduğu bilinmektedir . Bu sayede ketiapin tedavisinin stres kaynaklı davranışsal değişiklikler üzerindeki potansiyel etkileri incelenmiştir. CUMS protokolü, çeşitli stres etmenlerinin rastlantısal olarak ve uzun süreli uygulanması yoluyla duygudurum bozukluklarını taklit eden yaygın bir hayvan modeli olarak kullanılmıştır. Kronik öngörülemeyen hafif stres (CUMS) modeli ile majör depresyon benzeri davranışlar oluşturulmuş ve ketiapinin bu davranışlar üzerindeki terapötik etkisi değerlendirilmiştir. Deneysel tasarımda ilk aşamada 40 adet dişi sıçan, stres ve kontrol olmak üzere iki ana gruba ayrılmış; Stres prokolünün güvenirliği test edildikten sonra tedavi için dört alt gruba (kontrol, stres, ketiapin, stres+ketiapin) bölünmüştür. Deney süresince, sıçanların davranışsal durumlarını değerlendirmek amacıyla Yükseltilmiş Artı Labirent Testi (EPM) anksiyete, Zorunlu Yüzme Testi (FST) depresif davranışlar ve Sükroz Tercih Testi (SPT) ödül alma motivasyonundaki değişimleri ölçmek amacıyla seçilmiştir. Ketiapin, atipik antipsikotikler grubunda yer alan ikinci kuşak bir antipsikotiktir. Klinik kullanımı genellikle tedaviye dirençli majör depresyon olgularında destekleyici olarak sınırlı kullanım alanı olan ketiapin, bu çalışmada birincil tedavi ajanı olarak uygulanmıştır. Bu yönüyle çalışma, ketiapinin erken evre depresyonda da etkili olabileceğini ortaya koyarak literatüre özgün bir katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In our study, the Chronic Unpredictable Mild Stress (CUMS) protocol was applied to female rats and these effects were tried to be treated with quetiapine. Female rats were preferred because it is known in the literature that this gender is more sensitive to depression and that depression has a higher prevalence in female individuals. Thus, the potential effects of quetiapine treatment on stress-induced behavioral changes were examined. The CUMS protocol was used as a common animal model that mimics mood disorders by random and long-term application of various stressors. Major depression-like behaviors were created with the chronic unpredictable mild stress (CUMS) model and the therapeutic effect of quetiapine on these behaviors was evaluated. In the first stage of the experimental design, 40 female rats were divided into two main groups as stress and control; After testing the reliability of the stress protocol, they were divided into four subgroups for treatment (control, stress, quetiapine, stress+quetiapine). During the experiment, Elevated Plus Maze Test (EPM) was chosen to measure anxiety, Forced Swim Test (FST) to measure depressive behaviors and Sucrose Preference Test (SPT) to measure changes in motivation to receive rewards in order to evaluate the behavioral status of the rats. Quetiapine is a second-generation antipsychotic in the group of atypical antipsychotics. Quetiapine, which is generally used clinically as a supportive treatment in cases of treatment-resistant major depression, was applied as the primary treatment agent in this study. In this respect, the study provides an original contribution to the literature by revealing that quetiapine may also be effective in early-stage depression.