Ebeveynlerin algıladıkları ebeveyn tutumları ile çocuklarını yetiştirme tutumları arasındaki ilişki
Examining the relationship between parent's perceived parenting attitudes and their child rearing attitudes
  1. Tez No: 976550
  2. Yazar: REZAN ŞENER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KANDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı ve Eğitimi Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
Özet
Yüksek Lisans Tezi kapsamında gerçekleştirilmiş araştırmanın amacı yetişkin bireylerin ebeveynleri tarafından yetiştirilme tutumları ile kendi çocuklarını yetiştirirken sergiledikleri tutumlar arasındaki ilişkinin bağlanma kuramı çerçevesinde incelenmesidir. İlişkisel tarama modelinin kullanıldığı araştırma kapsamında 409 ebeveynin görüşlerine başvurulmuştur. Araştırmada Kişisel Bilgi Formu, Kuzgun ve Eldeklioğlu'nun (1999) geliştirmiş olduğu Anne Baba Tutum Ölçeği ve ilgili tez kapsamında geliştirilmiş olan Bağlanma Temelli Ebeveyn Yaklaşımları Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde bağımsız örneklemler t testi, tek yönlü varyans analizi, korelasyon analizi ve adım adım çoklu doğrusal regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre; demokratik ebeveyn tutumu ile yetişen bireylerin çocuklarıyla güvenli bağlanma türü ile bağlandığı, demokratik ebeveyn tutumundan uzak yetişen bireylerin ise çocuklarına güvensiz bağlanma türü ile bağlandıkları, tüm ebeveyn tutumları ile kaçıngan bağlanma türü arasında ise negatif yönde ve anlamlı bir ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmanın sonucunda elde edilen bulgular alan yazın çerçevesinde ele alınarak tartışılmış ve çeşitli öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of the research conducted within the scope of the Master's Thesis is to examine the relationship between the attitudes of adults towards their parents and the attitudes they display while raising their own children within the framework of attachment theory. The research used the relational screening model and asked for the opinions of 409 parents. The Personal Information Form, the Parenting Attitude Scale developed by Kuzgun and Eldeklioğlu (1999) and the Attachment-Based Parenting Approaches Scale developed within the scope of the relevant thesis were used in the research. Independent samples t-test, one-way analysis of variance, correlation analysis and stepwise multiple linear regression analysis were used in the analysis of the data. According to the results of the research; it was concluded that individuals who were raised with democratic parental attitudes were attached to their children with a secure attachment type, individuals who were raised far from democratic parental attitudes were attached to their children with an insecure attachment type, and there was a negative and significant relationship between all parental attitudes and avoidant attachment type. The findings obtained as a result of the research were discussed within the framework of the literature and various suggestions were presented.