Using data science to analyze sports data and improve team and player performance
Veri bilimi kullanarak spor verilerinin analizi ve takım ile oyuncu performansının iyileştirilmesi
  1. Tez No: 976559
  2. Yazar: MOHAMMED J.M. ALHARAZIN ALHARAZIN
  3. Danışmanlar: Assist. Prof. Dr. OĞUZ KARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veri Analitiği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Veri Analitiği Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, futbol bağlamında oyuncu ve takım (iş birliği) performansının iyileştirilmesine yönelik veri bilimi uygulamaları ele alınmıştır. Araştırma, 1992–2023 dönemindeki gol atma eğilimlerini inceleyerek Kaggle ve diğer güvenilir kaynaklardan elde edilen oyuncu performansı verileri ile kulüp verimliliğini analiz etmektedir. Python ve veri görselleştirme kütüphaneleri gibi modern araçlar kullanılarak yapılandırılmış analizler gerçekleştirilmiş ve belirtilen yöntemler doğrultusunda sonuçlar yorumlanmıştır. Elde edilen bulgular, forma giyme sayısının (maçlarda yer alma) atılan goller üzerinde olumlu bir etkisi olduğunu göstermiş; bu da düzenli oynama süresinin optimal skor üretiminde kritik önem taşıdığını ortaya koymuştur. Ayrıca analiz sonuçlarının, oyuncu transferi kararlarını yönlendirme ve uygun takım yapılarını belirleme konularında antrenörler ile analistler için değer taşıdığı görülmüştür. Çalışmanın sınırlılıkları arasında verilerin yalnızca İngiltere Premier Lig'inden toplanmış olması ve asist ile top kapma gibi gol katkısı sağlayan önemli göstergelerin kapsam dışı kalması sayılabilir. Araştırma, ligler arası daha kapsamlı karşılaştırmalar yapılmasını teşvik etmekte ve veri biliminin spor analitiği alanında tüm paydaşlar için köklü dönüşümler sağlayabileceğini vurgulamaktadır. Gelecekteki çalışmalar, farklı liglere yönelerek veya ek performans göstergeleri ekleyerek dış geçerliliği ve pratik yararı artırabilir. Böylece bu tez, spor alanında karar verme süreçlerini veri bilimi aracılığıyla dönüştüren kapsamlı araştırmalar dizisinin bir parçası niteliğindedir.
Özet (Çeviri)
In this paper, we consider the use of data science for the improvement of player and collaboration performance with reference to football. The research fascines goal-scoring trends in the period 1992-2023, analyzing player performance trends and club efficiencies from Kaggle and other reliable sources. Modern tools, such as Python and data visualization libraries, allowed for structured analysis with the aforementioned types of methods. Results obtained show a positive influence of appearances on goals scored; this indicates the importance of regular playing time in scoring optimal results. Furthermore, the study, demonstrates how analytical findings can inform player acquisition decisions and determine the appropriate team structures making the work valuable for coaches and analysts. Some limitations include the fact that data is collected from the Premier League only, and some important contributions to goals such as assists and tackles did not make the list. The study encourages further comprehensive comparisons across leagues and stresses that data science can drastically transform the field and promote sports analytics in general for all parties involved. Authors of future works could move to other leagues or include other performance indicators to increase external validity and practicality. Therefore, the present research is part of a vast list of investigations that explain how the utilization of data science transforms decision-making in sports.