Does the mood affect a player's performance? Sentiment analysis using football data
- Tez No: 800413
- Danışmanlar: PROF. DR. SABRİ TANKUT ATAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Information and Records Management, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Büyük Veri Analitiği ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Futbol takımları, spor dünyasındaki diğer faaliyet türlerinde olduğu gibi, oyuncular hakkında olabildiğince tutarlı bilgi edinmeye çalışmaktadır. Günümüzde fizyoloji, beslenme ve sağlık göstergelerine ek olarak çeşitli faktörleri yönetmek çok önemlidir. Atılan goller ve asistler, bir oyuncunun performansının objektif olarak nasıl değer-lendirilebileceğine dair sadece birkaç örnektir. Bu göstergeler her kategorideki en iyi oyuncuları karşılaştırmak ve sıralamak için iyi bir yaklaşımdır. Bir oyuncunun ruh hali ile sahadaki performansı arasındaki ilişki, spor psikolojisi alanında ilgi çeken bir konudur. Metin verilerinde ifade edilen duygu ve fikirleri ayıkla-mak ve analiz etmek için kullanılan bir yöntem olan duygu analizi, oyuncu ve takım per-formansını incelemek için giderek daha fazla kullanılmaktadır. Bu tez futbol verileri üzerinde duygu analizi kullanarak bir oyuncunun ruh hali ile sahadaki performansı arasındaki ilişkiyi incelemektedir. Bu çalışmadaki ana araştırma sorusu şudur: Ruh hali bir oyuncunun performansını etkiler mi? Araştırmada, seçilmiş futbolcuların tweetle-rinin duygu durumu bulunarak, bu tweetlerin duygu durumu oyuncuların sahadaki per-formansıyla ilişkili olarak analiz edilmektedir. Çalışma, tweetlerden duyguları çıkarmak için doğal dil işleme tekniklerini kullanmaktadır. Bu çalışmanın bulguları, spor psikolojisi uygulamalarını bilgilendirme ve oyuncuların sahadaki performansını artırma potansiyeline sahiptir.
Özet (Çeviri)
Football teams attempt to get as much consistent information about players as they can, which is like what currently happens in other types of activities in the sports' world. Today, it's critical to manage a variety of factors in addition to physiology, diet, and health indicators. Goals scored and assists are just a few examples of how a player's performance may be judged objectively. It's a good approach to compare and rank the top players in each category. The relationship between a player's mood and their performance on the field is a topic of interest in the field of sports psychology. Sentiment analysis, a method used to extract and analyze emotions and opinions expressed in text data, has been increasingly used in the field of sports to study player and team performance. This thesis aims to study the relationship between a player's mood and their performance on the field by using senti-ment analysis on football data. The main research question of this study is: Does the mood affect a player's performance? By analyzing the sentiment of social media posts, specifically tweets of individual football players, the sentiment of these tweets is ana-lyzed in relation to the performance of the players on the field. The study uses natural language processing techniques to extract sentiment from tweets. The findings of this study have the potential to inform the practice of sports psychology and improve the performance of players on the field.