Oto üretken sanatın dinamik kurumsal kimlik sistemlerine kullanımı ve bir uygulama çalışması
The use of generative art in dynamic visual identity systems: An applied study
  1. Tez No: 976621
  2. Yazar: NARDIN HAGHOLYAGHIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇAĞAN ÇANKIRILI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarım Ana Bilim Dalı
Özet
Günümüzdeki teknolojik gelişmelerin ve dijitalleşmenin etkisi medya ve sanat alanında da görünmektedir. Medya ortamındaki bu gelişmeler, oto-üretken sanat ve algoritmik tasarımın ön plana çıkmasına neden olmuştur. Bu sürece paralel olarak, dijital platformların çeşitlenmesi bireyleri daha fazla tüketime maruz bırakarak, görsel kimliklerinde hızlı bir şekilde tüketilmesine neden olmaktadır. Bu doğrultuda, markalar daha fazla görünebilmeleri için ve uzun süre marka kimliklerini sürdürebilmeleri için yenilikçi çözümlere ihtiyaç duymaktadırlar. Bu ihtiyaç, dinamik kimliklerin ortaya çıkmasına ve daha yaygın hale gelmesine sebep olmuştur. Ayrıca, dinamik kimlikler esnek yapıları sayesinde çeşitli dijital ve basılı platformlara adapte olma potansiyeline sahiplerdir. Bu çalışmada dinamik kurumsal kimlik konusuna ilişkin literatür taraması yapılmış ve bu konu ile ilgilenen araştırmacılar için bir referans oluşturulmaya çalışılmıştır. Araştırmanın kapsamı gereği, diğer kavramımız olan oto-üretken sanatın tanımı, gelişimi ve diğer yöntemleri incelenerek, dinamik kimlik tasarımındaki rolü ve etkisi araştırılmıştır. Bu çalışmanın amacı, oto-üretken sanat ve algoritmik yöntemlerin nasıl dinamik kurumsal kimlik tasarımına entegre olacağı ve aralarındaki ilişkileri ortaya koymaktır ve bu amaçla uygulamalı çalışma yapılmıştır. Çalışma kapsamında tanımlanan sanat ve müzik festivalinin kimlik tasarımında, dinamik kimliklerin doğaları gereği hareketli yapıları ve çok çeşitli görsel ortamları sunma nedeniyle festival kimliği için uygun bir seçim olduğu tespit edilmiş ve bu yaklaşımla yola devam edilmiştir. Bu çalışmanın sonuçlarına göre, oto-üretken sanat ve algoritmik yöntemlerin kullanımı, gerçek zamanlı verilerin dinamik kurumsal kimliğin tasarım sürecine entegre edilmesine olanak sağlamaktadır. Esnek yapıları sayesinde bu kimlikler farklı platformlarda da bu veriler üzerinden oluşturulabilmektedir. Ayrıca algoritmik tasarım ve yazılım araçlarının kullanımı, kimlik ve kullanıcılar arası daha fazla etkileşim sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The impact of today's technological advancements and digitalization is also evident in the fields of media and art. Developments in the media environment have brought generative art and algorithmic design to the forefront. In parallel with this process, the diversification of digital platforms has exposed individuals to increased consumption, leading to the rapid depletion of visual identities. Consequently, brands require innovative solutions to enhance their visibility and ensure the long-term sustainability of their identities. This need has contributed to the emergence and growing prevalence of dynamic visual identities. Furthermore, due to their flexible structures, dynamic identities have the potential to adapt to various digital and print platforms. In this study, a literature review was conducted on the concept of dynamic corporate identity, aiming to provide a reference for researchers interested in this subject. As part of the research scope, the other key concept—generative art—was examined in terms of its definition, historical development, and associated methods, in order to investigate its role and influence in dynamic identity design. The aim of this study is to reveal how generative art and algorithmic methods can be integrated into the design of dynamic corporate identities and to explore the relationship between them. For this purpose, an applied project was carried out. In the visual identity design developed for the defined art and music festival, it was determined that dynamic identities, by nature of their motion and capacity to offer diverse visual environments, are a suitable choice for festival branding. Thus, the design process proceeded based on this approach. According to the results of the study, the use of generative art and algorithmic techniques allows for the integration of real-time data into the design process of dynamic corporate identities. Thanks to their flexible structures, these identities can also be produced across different platforms based on such data. In addition, the use of algorithmic design and software tools enables greater interaction between the identity and its users.