Rosmarinus officinalis L. uçucu yağ örneklerinin kalite kontrol açısından değerlendirilmesi
Evaluation of Aetheroleum Rosmarini samples in terms of quality control
- Tez No: 976634
- Danışmanlar: PROF. DR. TUĞÇE FAFAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fitoterapi Bilim Dalı
Özet
Tez kapsamında piyasada (aktar, eczane, internet) satışı yapılan biberiye uçucu yağı ürünlerinin Türk Farmakope'sine göre uygunluğunun tespiti ve ürünler arasında kalite farkı analizinin yapılması ve kendi elde ettiğimiz uçucu yağ ile satın aldığımızı hazır biberiye uçucu yağlarının birbirleri ile kalite kontrol ve içerik açısından karşılaştırılması için Türk Farmakopesi monografında bahsi geçen makroskobik, bağıl yoğunluk, kırılma indisi, leke testi, alkolde çözünürlük, ince tabaka kromatografisi ve gaz kromatografisi ile bileşenlerinin analizi ile incelenmesi yapılacaktır. Dolayısıyla bu projede, Türkiye'de biberiye uçucu yağını satın almak isteyen kişilerin ulaşabileceği platformlardaki uçucu yağlar kalite açısından analiz edilecek ve kendi içlerindeki kalite farklarına değinilecektir. Satışa çıkarılmış ama standartlara uymayan ve uçucu bileşenlerinde eksiklik olan ürünlerin tespiti ve geri bildirimini yapmayı da planlamaktayız.
Özet (Çeviri)
Within the scope of the thesis, determining the suitability of rosemary essential oil products sold in the market (herbalist, pharmacy, internet) according to the Turkish Pharmacopoeia, analyzing the quality difference between the products, and comparing the essential oil we have obtained with the ready-made rosemary essential oils we have purchased in terms of quality control and content. For comparison, it will be examined by macroscopic, relative density, refractive index, stain test, alcohol solubility, thin layer chromatography and gas chromatography and analysis of its components mentioned in the Turkish Pharmacopoeia monograph. Therefore, in this project, the essential oils on the platforms accessible to people who want to buy rosemary essential oil in Turkey will be analyzed in terms of quality and the quality differences among them will be mentioned. We also plan to identify and provide feedback on products that are on sale but do not comply with standards and are deficient in volatile components.