Bazı süs çalılarında alınan yumuşak odunsu çeliklerde değişik ortamların köklenmeye etkileri
  1. Tez No: 29302
  2. Yazar: CANER İLİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI BAYÇIN KORKUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Botanik, Ziraat, Botany, Agriculture
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
- Ill - ÖZET Bu araştırma, Viburnum rhytidophyl lum L. «, Rosmarinus offioinalis L. ve Euonymus japonioa L, süs çalılarından a lınan yumuşak odunsu çeliklerin, 2/3 iri perlit +- 1/3 torf, 2/3 dere kumu + 1/3 torf, 2/3 ince perlit + 1/3 torf ortam larındaki köklenme yeteneklerini saptamak amacıyla yapılmış tır. Denemeler, mayıs - temmuz yetiştirme döneminde, T. Ü. Tekirdağ Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümüne ait ısıtıl mayan cam serada kurulmuştur, üç tekrarlamalı olarak, tesadüf bloklarında faktöriyel deneme desenine göre kurulan denemeler de her çeşitten 90 adet olmak üzere toplam 270 adet çelik kul lanılmıştır. İlk kök verme süresi, köklenme yüzdesi, kök sayı sı, kök kalınlığı ve kök uzunluğu özelliklerinin incelendiği araştırmada aşağıdaki sonuçlar elde edilmiştir; Kullanılan ortamlardan en iyisi 2/3 iri perlit + 1/3 torf ortamı olmasına karşın, 2/3 dere kumu +- 1/3 torf ortamın dan en kötü sonuçlar elde edilmiştir. Türlerden Rosmarinus officinalis L. » en kolay kök lenen tür, Viburnum rhytidophyl lum L. ise en sor» köklenen tür olmuştur.
Özet (Çeviri)
- IV - SUMMARY This research was made to determine the rooting abi - lities of softwood cuttings of Viburnum rhytidophyllum L., Rosmarinus officinalis L., Euonymus japonioa L" ornamental shrubs in 2/3 coarse perlite + 1/3 peat, g/5 river sand ¦+¦ 1/3 peat, 2/3 fine perlite + 1/3 peat media. The experiments were established during may - juiy growing period in the cold glasshouse of T.U. Tekirdağ Agri - cultural Faculty. The experimental design was a randomised block with three replications and the treatments were arran - ged factorial ly. Ninety cuttings were used from each species making a total of 270 cuttings. The duration of the first of rooth percentage of rooting, numbers of roots, thickness of root and length of rooth were investigated and the following results were obtained; The best rooting medium was 2/3 coarse perlite ¦+- 1/3 peat, the worst one was 2/3 river sand + 1/3 peat. The easiest rooting species was Rosmarinus officina lis L,, the most difficult rooting species was Viburnum rhy- tidophyl lum L..