Leveraging the European Charter for Advancing Gender Equality in municipal policies and budgets
Avrupa Yerel Yaşamda Kadın ve Erkek Eşitliği Şartı'nın belediyelerin politika ve bütçelerinde cinsiyet eşitliğini geliştirmede kaldıraç olarak kullanımı
- Tez No: 976638
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YELDA YÜCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, Avrupa Yerel Yaşamda Kadın ve Erkek Eşitliği Şartı'nın (CEMR Şartı) belediye politikaları ve bütçelerinde toplumsal cinsiyet eşitliğini ilerletmede etkili bir kaldıraç mekanizması olarak işlev görüp görmediğini incelemektedir. Yerel yönetimlere özel olarak tasarlanmış bir politika çerçevesi olarak Şart, toplumsal cinsiyet eşitliğinin yönetişimin tüm alanlarına entegre edilmesini teşvik etmekle kalmayıp, aynı zamanda bu hedefler doğrultusunda bütçe tahsislerini açıkça talep etmektedir. Ayrıca, eşitlik taahhütleri ile mali planlamayı uyumlu hale getirerek toplumsal cinsiyete duyarlı bütçelemenin (TCDB) uygulanması için kurumsal bir altyapı sunmaktadır. Çalışma iki aşamalı bir araştırma tasarımı benimsemektedir. İlk aşamada, Türkiye'de CEMR Şartı'nı imzalamış on belediyenin stratejik planları, performans programları ve faaliyet raporları belge analizi yoluyla değerlendirilmiştir. Bu değerlendirme, CEMR kriterleri ile TCDB ilkelerinin resmi politika belgelerine ne ölçüde yansıtıldığını incelemiştir. İkinci aşamada ise, kurumsal uyumu daha güçlü görülen beş belediye derinlemesine analize tabi tutulmuştur. Bu aşama, toplumsal cinsiyetle ilgili hedeflerin bütçelerle ne ölçüde desteklendiğini ve uygulamada izlenip izlenmediğini değerlendirmeye odaklanmıştır. Bulgular, Şart'ı imzalayan belediyelerde toplumsal cinsiyet eşitliği söyleminin daha belirgin olduğu ancak bütçesel dönüşümlerin sınırlı kaldığını ortaya koymaktadır. Taahhütler ile somut mali uygulamalar arasındaki boşluk, belediyeden belediyeye farklılık göstermekte olup; bu fark, siyasi yönelim, kurumsal kapasite ve yerel yönetişim uygulamalarının tutarlılığı gibi etkenlerden etkilenmektedir. Sonuçlar, CEMR Şartı'nın dönüştürücü bir araç olarak işlevsellik kazanabilmesi için daha güçlü kurumsal izleme mekanizmalarına ve TCDB'nin sistematik entegrasyonuna ihtiyaç duyulduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates whether the European Charter for Equality of Women and Men in Local Life (CEMR Charter) functions as an effective leverage mechanism for advancing gender equality in municipal policies and budgets. As a policy framework designed specifically for local governments, the Charter not only promotes the integration of gender equality into all areas of governance but also explicitly calls for corresponding budget allocations. Furthermore, it lays the institutional groundwork for implementing gender-responsive budgeting (GRB) by aligning equality commitments with financial planning. The study adopts a two-stage research design. In the first stage, ten Turkish municipalities that have signed the CEMR Charter were assessed through a document analysis of their strategic plans, performance programs, and annual reports. This evaluation focused on how clearly CEMR criteria and GRB principles were reflected in official policy texts. In the second stage, five municipalities with relatively stronger institutional alignment were selected for deeper analysis, focusing on whether gender-related goals were supported by actual budget allocations and tracked through implementation. Findings show that in municipalities that have signed the Charter, the discourse on gender equality appears to be more visible, while budgetary transformations remain limited. The gap between commitments and concrete financial implementation varies across municipalities and is influenced by political orientation, institutional capacity, and the consistency of local governance practices. The results suggest that for the CEMR Charter to fully function as a transformative tool, stronger institutional monitoring mechanisms and systematic GRB integration are essential.