İzmir Büyükşehir Belediyesinde göçmenlerle çalışan psikososyal destek profesyonellerinin çalışma yaşamı ile ilgili risk faktörleri ve başa çıkma stratejileri üzerine nitel bir çalışma
A qualitative study on working life occupational risk factors and coping strategies of psychosocial support professionals who working with migrants in İzmir Metropolitan Municipality
  1. Tez No: 976639
  2. Yazar: İBRAHİM EROL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEYDA ŞAHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Sağlığı Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nde göçmenlerle çalışan ve travmatik yaşam olaylarına dolaylı olarak maruz kalan psikososyal destek profesyonellerinin çalışma yaşamında karşılaştıkları risk etmenlerini ve başa çıkma yöntemlerini araştırmayı amaçlamaktadır. Araştırmada nitel (kalitatif) yöntem kullanılmıştır. Örneklem grubu, kartopu yöntemi kullanılarak İzmir Büyükşehir Belediyesi'nde çalışan 11 katılımcıdan oluşmuştur. Çalışmaya dahil edilme kriterleri göçmenlerle en az bir senedir çalışmak veya önceden en az bir sene çalışma deneyimine sahip olmak; psikiyatrist, psikolog, sosyal hizmet uzmanı, psikolojik danışman vb. ruh sağlığı ve psikososyal destek profesyoneli olmak, 25-65 yaş aralığında olmak ve İzmir Büyükşehir Belediyesi'nde çalışmak olarak belirlenmiştir. Çalışmada tanımlayıcı bilgi formu ve yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşme formu veri toplama araçları olarak kullanılmıştır. Veriler yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşme yöntemiyle yüz yüze ve çevrimiçi görüşmelerle toplanmıştır. Elde edilen veriler tematik analiz yöntemi ile çözümlenmiştir. Bu araştırmada psikolojik yük, göçmenlerle çalışmaya özgü yapısal zorluklar, hizmet sunumunda sistemsel sorunlar ve başa çıkma stratejileri olmak üzere dört ana tema ortaya çıkmıştır. Katılımcılar, yoğun duygusal yıpranma, ikincil travma, tükenmişlik gibi yükler yaşadıklarını ifade etmiştir. Dil ve değer yargıları bariyerleri hizmet sürecini zorlaştırdığı görülmüştür. Yasal ve yapısal yetersizlikler, profesyonellerin etkili ve sürdürülebilir hizmet sunumunu olumsuz etkilemektedir. Bununla birlikte, bireysel ve kurumsal başa çıkma stratejileri (ör. iş dışı sosyalleşme, süpervizyon, meslektaş desteği) danışanların psikolojik yükünü azaltmada önemlidir.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the risk factors and coping methods encountered in the working lives of psychosocial support professionals working with migrants and indirectly exposed to traumatic life events at the Izmir Metropolitan Municipality. A qualitative method was used in the study. The sample group consisted of 11 participants working at the Izmir Metropolitan Municipality, selected using the snowball method. The inclusion criteria for the study were: having worked with migrants for at least one year or having at least one year of prior work experience; being a mental health and psychosocial support professional such as a psychiatrist, psychologist, social worker, or psychological counsellor; being between the ages of 25 and 65; and working at the Izmir Metropolitan Municipality. A descriptive information form and a semi-structured in-depth interview form were used as data collection tools in the study. Data were collected through face-to-face and online interviews using the semi-structured in-depth interview method. The data obtained were analysed using thematic analysis. Four main themes emerged in this study: psychological burden, structural difficulties specific to working with migrants, systemic problems in service delivery, and coping strategies. Participants reported experiencing burdens such as intense emotional exhaustion, secondary trauma, and burnout. Language and value judgement barriers were found to complicate the service process. Legal and structural inadequacies negatively impact professionals' ability to provide effective and sustainable services. However, individual and organisational coping strategies (socialising outside of work, supervision, peer support) are important in reducing clients' psychological burden.