Kurumsal sosyal sorumluluk kavramının sosyal göz boyama bağlamında değerlendirilmesi
An evaluation of the concept of corporate social responsibility in the context of social washing
- Tez No: 976640
- Danışmanlar: PROF. DR. NURHAN YENTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Halkla İlişkiler, Communication Sciences, Public Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Projeler ve Stk Yönetimi Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
Özet
Kurumsal sosyal sorumluluk kavramı, son yıllarda pek çok farklı kavramla iç içe geçerek evrim geçirse de özünde şirketler açısından kurumsal itibarı yükseltmede hala ilk başvurulan araçlardandır. Şirketlerin gerçek bir samimiyetle ele alıp sosyal paydaşlarına yönelik ödevlerini yerine getirmenin önemli bir yolu olmasına rağmen, kurumsal sosyal sorumluluk kavramı çoğu kez kurumsal iletişim hedeflerinin kurumsal itibarı artırma uğrunda yüzeysel yaklaşımlar geliştirmesi sonucu yanlış yönlere çekilmektedir. Bu doğrultuda mevcut tez çalışmasında kurumsal sosyal sorumluluk ve sosyal göz boyama arasındaki ilişki incelenerek, kavramları birbirinden ayırt etmeye yarayan kriterler ortaya koyulmaya çalışılacaktır. Tez üç ana bölüme ayrılmıştır. İlk bölümde, kurumsal sosyal sorumluluk kavramı ele alınmakta, evrimi ve iş uygulamalarındaki rolüne ilişkin çeşitli bakış açıları vurgulanmaktadır. Tezin ikinci bölümü, şirketlerin sosyal ve çevresel kaygıları gerçekten ele almak yerine, kamusal itibarlarını iyileştirmek için sosyal sorumluluk çabalarını nasıl kötüye kullanabileceklerini veya yanlış tanıtabileceklerini analiz ederek sosyal göz boyama kavramını incelemektedir. Tezin üçüncü bölümü ise kurumsal sosyal sorumluluk projelerini sosyal göz boyamadan ayırt etmeyi amaçlayan kriter setini belirlemeye yoğunlaşarak, saptanan kriterler bağlamında Sabancı Holding Cumhuriyet Seferberliği projesi üzerinden örnek olay incelemesi yürütmeyi hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
Although the concept of corporate social responsibility (CSR) has evolved in recent years by intertwining with numerous other notions, it remains, at its core, one of the primary tools employed by companies to enhance corporate reputation. While CSR can serve as a meaningful means for companies to fulfill their duties toward social stakeholders with genuine sincerity, it is often distorted due to superficial approaches that prioritize corporate communication goals over authentic social impact, ultimately reducing CSR to a mere reputational strategy. Accordingly, this thesis aims to examine the relationship between corporate social responsibility and social washing, and to propose a set of criteria that can help distinguish between the two concepts. The thesis is structured into three main sections. The first section explores the concept of corporate social responsibility, highlighting its evolution and various perspectives regarding its role in business practices. The second section delves into the concept of social washing by analyzing how companies may misuse or misrepresent CSR efforts to enhance public image rather than genuinely addressing social and environmental concerns. The third section focuses on developing a set of criteria intended to differentiate authentic CSR initiatives from instances of social washing. Based on these criteria, the thesis presents a case study of Sabancı Holding's“Cumhuriyet Seferberliği”project to evaluate its alignment with genuine corporate social responsibility practices.