Multipl skleroz hastalarında, arteria basilaris'in morfolojik olarak değerlendirilmesi
Morphological evaluation of the basilar artery in patients with multiple sclerosis
- Tez No: 976673
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Biruni Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
Özet
Multipl Skleroz (MS) daha çok 20-40 yaş grubunda görülen ve merkezi sinir sisteminde kronik demyelinizasyon ile karakterize olan bir hastalıktır. MS hastalarında kan-beyin bariyerinde bozukluklar, mikrokanamalar ve serebral kan akımında azalma görülür. Son araştırmalar;“vasküler MS”olarak adlandırılan yeni bir MS türü olabileceğini ortaya koymaktadır. Beyin sapı MS'in sık etkilediği alanlardan biridir ve ponsta yer alan lezyonlar infratentorial lezyonların %46'sını oluşturur. Pons'un birincil arteriyel kaynağı arteria basilaristir (BA). Bu çalışmada, MS hastaları ile sağlıklı bireyler arasında BA'ya ait varsa morfometrik farklılıkların araştırılması amaçlanmıştır. 2016-2025 tarihleri arasında Biruni Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Nöroloji bölümüne başvuran hastaların MR anjiyografi görüntüleri retrospektif olarak incelendi. Çalışmaya 18 yaş üstü 60 MS hastası ve 60 kontrol vakası dahil edildi. Ölçümler Radiant Dicom Viewer programıyla yapıldı. BA uzunluğu, çapı ve yaş değişkenlerinin normallik analizi Kolmogorov-Smirnov testi kullanılarak değerlendirilmiştir. BA çap değerinin normal dağılım gösterdiği bulunmuştur. Grup karşılaştırmaları için Independent T Test ve Mann Whitney U testleri uygulanmıştır. MS hastalarında BA çap değeri sağlıklı bireylere göre istatistiksel olarak anlamlı farklılık göstermiştir. Genel popülasyon ve kontrol grubunda erkeklerde BA uzunluğunun kadınlardan anlamlı düzeyde yüksek olduğu tespit edilmiştir. Bulgularımız, MS'in BA morfometrisini etkilediğini ve vasküler faktörlerin hastalık sürecindeki rolünü desteklemektedir. Arteria basilaris'in MS hastalarında gösterdiği morfometrik değişiklikler, hastalığın vasküler komponentinin önemini vurgulamakta ve“vasküler MS”kavramına katkı sağlamaktadır. Bu sonuçlar, MS alt tiplerinin sınıflandırılmasında kullanılabilecek radyolojik biyobelirteçlerin geliştirilmesi açısından önemli bir zemin oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Multiple Sclerosis (MS) is a chronic demyelinating disease of the central nervous system, most commonly affecting individuals between the ages of 20 and 40. In MS patients, disruptions in the blood-brain barrier, microbleeds, and reduced cerebral blood flow have been observed. Recent studies suggest the existence of a new subtype referred to as“vascular MS.”The brainstem is one of the areas frequently affected by MS, with pontine lesions accounting for 46% of infratentorial lesions. The primary arterial supply of the pons is the basilar artery (BA). This study aims to investigate potential morphometric differences in the BA between MS patients and healthy controls. MR angiography images of patients who visited the Neurology Department of Biruni University Medical Faculty Hospital between 2016 and 2025 were retrospectively analyzed. The study included 60 MS patients and 60 healthy controls over the age of 18. Measurements were performed using the RadiAnt DICOM Viewer software. Normality analyses of BA length, diameter, and age were conducted using the Kolmogorov-Smirnov test. The BA diameter was found to follow a normal distribution. Group comparisons were performed using the Independent T-Test and Mann-Whitney U test. A statistically significant difference in BA diameter was found between MS patients and healthy individuals. Additionally, BA length was significantly higher in males compared to females in both the general and control groups. Our findings suggest that MS affects BA morphometry, supporting the role of vascular factors in the disease process. The observed BA changes highlight the vascular component of MS and contribute to the concept of“vascular MS”laying the groundwork for the development of radiological biomarkers for MS subtypes.