Esendal, Balalan, Serinsu, Boyalı, Çıralı, Mutlugün (Yusufeli/Artvin) köylerinde geleneksel olarak kullanılan halk ilaçlarının etnobotanik özelliklerinin belirlenmesi
Determination Of ethnobotanical characteristics of folk medicines traditionally used in the villages Of Esendal, Balalan, Serinsu, Boyalı, Çıralı, And Mutlugün (Yusufeli/Artvin)
  1. Tez No: 976678
  2. Yazar: ELİF KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR EMİNAĞAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Artvin Çoruh Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, 2022-2025 yılları arasında Artvin ilinin Yusufeli ilçesine bağlı Esendal, Balalan, Serinsu, Boyalı, Çıralı ve Mutlugün köylerinde halk tarafından kullanımı bulunan tıbbi ve aromatik bitki türlerinin yöresel isimlerini ve kullanım amaçlarını belirlemeyi amaçlamaktadır. Araştırmada halk ilacı olarak kullanılan bitkilerin hangi yöntemlerle toplandığı, ne kadar süreyle saklanabileceği, hangi miktarlarda ve nasıl hazırlandığı, hangi bitkilerle karıştırılabileceği, bu uygulamaların kaç kuşaktır süregeldiği gibi konular ele alınmıştır. Yöre halkından derlenen bilgilerin yararlılığı analiz edilerek, bu bilgilerin topluma aktarılmasının uygun olup olmadığının ortaya konulması amaçlanmıştır. Araştırma alanı, 800 ile 2400 metre arasındaki yüksekliklerde konumlanmaktadır. Davis'in grid sisteminin A8 karesinde bulunan bu bölge, Holarktik kuşağın Avrupa-Sibirya flora alanı içerisinde Öksin alt bölgesinin Kolşik altkesimine dâhildir. Toplanan veriler, bilgilendirici konsensüs (FIC- Factor Informant Consensus), kullanım değeri (UV- Use Value) ve geçerlilik oranı (FL- Fidelity Level) gibi faktörler kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma kapsamında bölgeden 108 katılımcıyla anket çalışması gerçekleştirilmiştir. Yapılan anket çalışması sonucunda, bölge halkının 39 farklı familyaya mensup toplam 84 bitki türünü tıbbi ve aromatik amaçlarla kullandığı tespit edilmiştir. Araştırma alanında en zengin takson çeşitliliğine sahip familyalar sırasıyla Rosaceae (12 takson), Apiaceae (6 takson), Asteraceae, Brassicaceae ve Lamiaceae (her biri 5 takson) olarak belirlenmiştir. Bunun yanı sıra, IUCN tehlike sınıflandırmasına göre, endemik ve endemik olmayan 84 türün koruma durumları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the local names and intended uses of medicinal and aromatic plant species used by locals in the villages of Esendal, Balalan, Serinsu, Boyalı, Çıralı, and Mutlugün, all located in the Yusufeli district of Artvin province, between 2022 and 2025. The study addressed the methods used to collect the plants used as folk medicine, the length of storage, the quantities and preparation methods, the herbs they can be mixed with, and the number of generations these practices have been in use. The purpose of this study was to analyze the usefulness of the information gathered from local residents and to determine the feasibility of disseminating this information to the public. The study area lies at elevations between 800 and 2400 meters. Located in the A8 grid of Davis's grid system, this region is included in the Colchic subsection of the Euxine subregion within the Euro-Siberian flora of the Holarctic belt. Collected data were analyzed using factors such as Informant Consensus (FIC), Use Value (UV) and Fidelity Level (FL). A survey was conducted with 108 participants from the region as part of the study. The survey revealed that the local population uses a total of 84 plant species from 39 different families for medicinal and aromatic purposes. The families with the richest taxon diversity in the study area were identified as Rosaceae (12 taxa), Apiaceae (6 taxa), Asteraceae, Brassicaceae, and Lamiaceae (5 taxa each). In addition, the conservation status of 84 endemic and non-endemic species was examined according to IUCN threat classification.