Postmodernizm ve Hristiyanlığın inşası
Postmodernism and the construction of Christianity
  1. Tez No: 976698
  2. Yazar: RÜVEYDA SEZER CAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜLYA ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı postmodernizm ve Hıristiyanlığın inşası üzerine kavramsal ve dinler tarihi açısından bağlamsal bir incelemedir. Söz konusu amaç doğrultusunda, özellikle, postmodernizm ve hıristiyanlık bağlamları arasındaki ilişkilerle ve akademik söylemin nasıl zenginleştirilebileceği hakkında değerlendirmeler yapılmıştır. Hristiyanlık ve postmodernizm arasında, gerek içsel olarak mana havuzu içinde ve gerekse ötesinde bir söylem olarak ayrım yapılmalıdır. Daha somut olarak, epistemolojik temelleri ve postmodernizmin bir sorun mu yoksa Hıristiyanlığın inşası sürecinde yeni bir bakış açısı mı olduğu tartışılmaktadır. Günümüzün küreselleşmiş dünyasında postmodernizmin göz ardı edilemeyecek veya ortadan kaldırılamayacak bir gerçek olarak telakki edildiğinde postmodernizm, görüş farklılıklarını belirsizleştirme ve etkisizleştirme açısından bir bakış sunmak gerekir. Bu bağlamda postmodern teologlar tarafından ortaya atılan hakikat kavramı, postmodern düşünüşün Hıristiyanlık çizgisi olduğu söylenebilir. Daha spesifik olarak, postmodernin hakikat iddiası, Hıristiyan inançlarını nasıl etkilemiştir? Gibi sorunları anlamak ve cevaplamak için, hakikatin veya epistemolojinin anlaşılması gerektiği savunulmaktadır. Modernizm, rasyonalizm ve ampirizme dayalı doğrulama gerekliliğini Hristiyan inançlarına dayatmaya çalışırken, postmodernizm ise tersine, herhangi bir evrensel hakikat sisteminin varlığını reddetmektedir. Diğer bir ifade ile modernizm, insanı yaratıcı hakikatin yerine yükseltmeye çalışırken, postmodernizm yerini ve niteliklerini yok etmeye veya yapıbozuma uğratmaya çalışmaktadır. Postmodernizm, postmodern göreliliğin inşasında hem içinde hem de dışında haklı çıkarma olasılığını zayıflattığı söylenebilirken, modern eğilimdeki girişimin uygulanabilirliğini ciddi şekilde sorgulamaktadır. Sonuç olarak postmodernizmin geliştiği toplumlarda, neden ve nasıl değiştiğini ve toplumdaki değişim v unsurlarının göstergesi olarak Hıristiyanlığın temsili açısından düşünüldüğünde toplumun dışında durulamayacağı ve benzerşekilde ortak insanlığın dışında da durulamayacağı sonucu ortaya çıkmakta bu nedenle yaratıcı hakikatin gözünde aynı koşulların toplumsal süregenlikte teolojik bir saf oluşturacağı sonucuna varılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is a conceptual and contextual examination of postmodernism and the construction of Christianity from the point of view of religious history. For this purpose, evaluations have been made, especially on the relationship between the contexts of postmodernism and Christianity and how academic discourse can be Decently enriched. December. A distinction should be made between Christianity and postmodernism, both internally and externally as a discourse. In particular, its epistemological foundations and the question of whether postmodernism is a problem or a new perspective in the process of building Christianity are discussed. In today's globalized world, when postmodernism is considered as a fact that cannot be ignored or eliminated, it is necessary to present perspectives that hide and Deconstruct disagreements from the point of view of postmodernism. In this context, we can say that the concept of truth put forward by postmodern theologians is a line of postmodern Christian thought. More specifically, how do postmodern claims of truth affect Christian beliefs? It is said that in order to understand such a problem, it is necessary to understand reality or epistemology and answer it. Modernism tries to impose on Christian beliefs the need for verification based on rationalism and empiricism, while postmodernism, on the contrary, denies the existence of any universal system of truth. In other words, while modernism tries to elevate man to a place where there is a creative truth, postmodernism tries to destroy or destroy his place and quality. Although we can say that postmodernism undermines the possibility of internal and external justification in the construction of postmodern relativity, it seriously questions the viability of the initiative in modern trends. As a result, it turns out that Postmodernism has developed taking into account why and how it has changed, and it cannot remain outside society in vii terms of representing Christianity as an indicator of the elements of change in society. Society, too, could not stand apart from common humanity, and it was concluded that in the eyes of creative truth the same conditions would create theological purity in social continuity.