A new historicist approach to Rose Macaulay's the Towers
Rose Macaulay?in Trabzon kuleleri adlı eserinin yeni tarihselci eleştiri metodu ile incelenmesi
- Tez No: 231070
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA GÜLLÜBAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
20. yüzyılın ikinci yarısında rağbet kazanmaya başlayan postmodernizm, diğer bilim ve sanat dallarında olduğu gibi edebiyat eleştirisi alanında da eleştirmenleri yeni arayışlara itmiştir. Yeni Yeni Tarihselcilik, öncüsü sayılan Stephen Greenblatt da dâhil birçok akademisyene göre katı kuralları olmayan, gün geçtikçe gelişen, farklı anlamlar kazanan, yazarın ve eleştirmenin kişisel taraflılıklarının ve önyargılarının olduğunu kabul eden bir edebi yaklaşımdır.Bu çalışmada, eleştiri bölümlerinde, Rose Macaulay'in Trabzon Kuleleri adlı eseri Yeni Tarihselcilik edebi eleştiri metodu ile incelenmiştir. Macaulay, bu eseri 1954 yılında Türkiye'ye yaptığı ziyaret sonrasında kaleme almıştır. Macaulay'in Türklere karşı olumsuz tutumu ve Türk kadınının `bastırılmış' durumu eserde oldukça geniş bir şekilde yer almaktadır. Macaulay'e göre Türk kadınının Hıristiyanlaştırılması onun özgürleştirilmesi için hayati derecede önemlidir. Bu bağlamda, Buna ek olarak, Hıristiyanlığın gerçekten de kadını özgürleştirip özgürleştirmediği sorgulanmıştır. Sonuç bölümünde ise, yazarın da ruhsal anlamda mücehhez bir misyoner olduğuna, tarihsel ve dinsel önyargılarından ötürü Türkleri olumsuz bir biçimde algıladığına, Hıristiyanlığın gerçekten de kadını özgürleştirmediğine vurgu yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Postmodernism, which started to gain popularity in the second half of the 20th century, has encouraged the critics to explore new horizons in literary criticism. According to many scholars including Stephen Greenblatt who is thought to be the forerunner of the approach, the New Historicism, is a literary approach having no strict rules, developing gradually, gaining various meanings, accepting that the authors and the critics have personal biases and prejudices.In this study, in the chapters of criticism, Rose Macaulay?s The Towers of Trebizond has been criticized with the New Historicism. Macaulay wrote this novel after her visit to Turkey in 1954. Macaulay?s negative attitude towards the Turks and the `oppressed? situation of the Turkish woman occupy much in the novel. To Macaulay, the Christianization of the Turkish women is vital for their emancipation. Additionally, whether the Christianity really liberates the woman or not has been questioned. In the conclusion, it has been emphasized that the writer is also a competent missionary in the spiritual sense and perceives the Turks negatively due to her historical and religious prejudices, and it has also been underlined that the Christianity genuinely does not liberate the woman.