Evcil hayvan sigortası tercihini etkileyen faktörlerin incelenmesi: Ankara ili örneği
An analysis of the determinants influencing pet insurance preferences: A case study of Ankara province
- Tez No: 976703
- Danışmanlar: PROF. DR. HAŞİM ÖZÜDOĞRU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sigortacılık, Insurance
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sigortacılık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sigortacılık Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, Ankara ilinde yaşayan evcil hayvan sahiplerinin evcil hayvan sigortası tercihini etkileyen faktörlerin incelenmesidir. Araştırma nicel yaklaşım çerçevesinde tasarlanmış olup, ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini Ankara'da ikamet eden ve evcil hayvanlarına çip uygulaması yaptırmış 400 hayvan sahibi oluşturmaktadır. Veriler çevrimiçi anket yöntemiyle toplanmış ve SPSS programı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma sonuçları, evcil hayvan sigortası tercihini etkileyen en güçlü faktörün sigortaya yönelik bilgi ve tutum düzeyi olduğunu ortaya koymuştur. Bilgi ve tutum düzeyindeki bir birimlik artışın sigorta yaptırma olasılığını 18,2 kat artırdığı tespit edilmiştir. Gelir düzeyi de sigorta tercihinde önemli bir belirleyici olarak öne çıkmış, gelir düzeyindeki her bir birimlik artışın sigorta yaptırma olasılığını 1,1 kat artırdığı belirlenmiştir. Veteriner ziyaret sıklığı ve sağlık harcamaları da sigorta tercihini anlamlı düzeyde etkilemektedir. Veteriner ziyaret sıklığındaki bir birimlik artış sigorta yaptırma olasılığını 2,1 kat, sağlık harcamalarındaki bir birimlik artış ise 1,5 kat artırmaktadır. Katılımcıların yalnızca %8,5'inin evcil hayvan sigortası yaptırmış olması, Türkiye'de evcil hayvan sigortası pazarının henüz gelişim aşamasında olduğunu göstermektedir. Bununla birlikte, sigortalı katılımcıların %85,3'ünün sigortalarından memnun olmaları, mevcut sigorta sisteminin etkinliğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the factors affecting pet insurance preference among pet owners living in Ankara province. The research was designed within the framework of a quantitative approach, using a correlational survey model. The sample of the research consists of 400 pet owners residing in Ankara who have had their pets microchipped. Data were collected through an online survey method and analyzed using SPSS software. The research results revealed that the strongest factor affecting pet insurance preference is the level of knowledge and attitude towards insurance. It was found that a one-unit increase in the level of knowledge and attitude increases the probability of getting insurance by 18.2 times. Income level also emerged as an important determinant in insurance preference, with each one-unit increase in income level increasing the probability of getting insurance by 1.1 times. Veterinary visit frequency and health expenditures also significantly affect insurance preference. A one-unit increase in veterinary visit frequency increases the probability of getting insurance by 2.1 times, while a one-unit increase in health expenditures increases it by 1.5 times. The fact that only 8.5% of participants have pet insurance indicates that the pet insurance market in Turkey is still in the development stage. However, the fact that 85.3% of insured participants are satisfied with their insurance demonstrates the effectiveness of the current insurance system.