Yetişkinlerde bağlanma stilleri, duygu düzenleme becerileri ve stresle başa çıkma tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between attachment styles, emotion regulation skills, and stress coping attitudes in adults
  1. Tez No: 976702
  2. Yazar: İLAYDA ÇETİNKAYA ERGÜL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
Özet
Bağlanma stilleri, duygu düzenleme becerileri ve stresle başa çıkma tutumları üzerinde etki yaratmaktadır. Literatürde güvenli bağlanma sağlıklı başa çıkma stratejileri ile ilişkilendirilirken, güvensiz bağlanma olumsuz duygu düzenleme stratejileri ile ilişkili görülmektedir. Bu durum yetişkinlerde bağlanma stillerinin duygu düzenleme ve stresle başa çıkma arasındaki etkileşimini anlamanın önemli olduğunu göstermektedir. Bu bilgilerden hareketle hazırlanan bu çalışmanın amacı yetişkinlerde bağlanma stillerinin duygu düzenleme becerisi ve stresle başa çıkma tutumları ile olan ilişkisini inceleyebilmektir. Çalışmada nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. 260 yetişkin katılımcıdan toplanan verilerin elde edilmesinde Üç Boyutlu Bağlanma Stilleri Ölçeği (ÜBBSÖ), Bilişsel Duygu Düzenleme Ölçeği (BDDÖ) ve Stresle Başa Çıkma Yöntemleri Ölçeği (SBÇYÖ) ölçekleri kullanılmıştır. Gerçekleştirilen istatistiksel analizler ise betimsel istatistikler, korelasyon ve grup karşılaştırmaları şeklinde uygulanmıştır. Yapılan veri analizleri güvenli bağlanmanın duygu düzenleme stratejileri ile pozitif yönde ilişkili olduğunu göstermiştir. Bununla birlikte güvenli bağlananların stresle başa çıkma konusunda problem çözme ve sosyal destek arama stratejilerinden daha fazla faydalandığı ortaya koyulmuştur. Diğer taraftan kaçınan bağlanma ve diğerlerini suçlama, duyguları bastırma gibi olumsuz duygu düzenleme stratejileri arasında pozitif ilişki olduğu bulunmuştur. Kaygılı bağlananlar ise stresle başa çıkma konusunda daha pasif eğilimler sergilemektedir. Bütün bu bulgular güvenli bağlanmanın kişinin psikolojik uyumunu artıran koruyucu bir faktör olduğunu göstermektedir. Güvensiz bağlanma biçimleri ise temelde bir risk unsuru olarak değerlendirilebilir. Elde edilen sonuçlar bağlanma kuramının yetişkinlik dönemindeki işlevselliğini destekler niteliktedir. Araştırmada elde edilen nicel sonuçların daha sonra gerçekleştirilecek çalışmalara katkıda bulunacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The attachment styles have an impact on emotion regulation skills and coping attitudes with stress. Secure attachment is associated with healthy coping strategies, whereas insecure attachment is linked to maladaptive emotion regulation strategies in the literature. This highlights the importance of understanding the interaction between attachment styles, emotion regulation, and coping with stress in adults. The present study aims to examine the relationship between attachment styles, emotion regulation skills, and stress-coping attitudes in adults, based on this premise. The study employed a relational survey model, one of the quantitative research methods. Data were collected from 260 adult participants using the Three-Dimensional Attachment Styles Scale (TDASS), the Cognitive Emotion Regulation Questionnaire (CERQ), and the Stress Coping Styles Inventory (SCSI). Statistical analyses included descriptive statistics, correlation analyses, and group comparisons. The findings revealed that secure attachment was positively associated with emotion regulation strategies. Furthermore, securely attached individuals were found to benefit more from problem-solving and seeking social support as coping strategies. On the other hand avoidant attachment was positively related to maladaptive strategies such as blaming others and suppressing emotions. Anxiously attached individuals, in contrast, exhibited more passive tendencies in coping with stress. These results suggest that secure attachment functions as a protective factor that enhances psychological adjustment, whereas insecure attachment styles may be considered risk factors. The findings support the functionality of attachment theory in adulthood and are expected to contribute to future studies in this field.