Geçiş sürecinde kentler: Enformasyon ve iletişim teknolojileri bağlamında kent
Cities in transition: Cities in the context of information and communication technologies
  1. Tez No: 97671
  2. Yazar: EMEL ÖZTEP
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GÜZİN KONUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÖZET Günümüzün en belirgin özelliği, teknolojinin, insanın kavramakta zorlandığı değişim hızıdır. Bireyden başlayarak bütün ilişkiler etkilenip dönüşmekte ve yeni ilişkiler tanımlanmaktadır. Bu noktadan hareketle, çalışmada yeni teknolojiler-kent ilişkisi ele alınmıştır. Sözü edilen teknolojik değişim, 1970'lerden bu yana, kapitalizmin yeniden yapılanması temelinde yaşanmaktadır. Bu süreç içerisinde, kentler de bir dönüşüm yaşamaktadır. Kentlerin rolleri farklılaşmış ve ilişkileri yeniden tanımlanmıştır. Bunun yam sıra, kentsel örüntüde önemli değişimler gözlemlenmektedir. Merkezin yemden yapılanması ve merkezsizleşme, kentin sınırlan ötesine yayılması bu değişimin iki yönünü oluşturur. Enformasyon ve iletişim ağlan, kentsel değişimde bir faktör ve aynı zamanda bireyin gündelik yaşamına yeni bir girdidir. Çalışmanın iki ana alanını, sibermekan olarak adlandınlan enformasyon ve iletişim ağlan toplamı ve sibermekan tartışmasından üretilen sanal kent olgusu ile kentsel değişim oluşturmaktadır. Çalışmanın amacı, teknolojik gelişmeler ışığında yaşamlan ve yaşanılması olası değişimin tanımlanmasıdır. Yöntemi ise, konuyla ilgili tartışmaları, sorgulama temelinde aktarmaktır. Sonuçta vanlmak istenilen nokta geleceğe ilişki öngörülerde bulunmak değil, kentsel duruma anlık bir bakıştır. m
Özet (Çeviri)
SUMMARY One of the most evident feature of the last two decade is the rapid change of technology. This process is so fast that human cannot adjust himself to the situation easily. Due to this, developments, the aim of this thesis is to search the relationship of the new technology and the city. The technological changes mentioned above is a part of the process of capitalist restructuring beginning from 1970s. Cities are also in transition within this process. Roles of the cities have differentiated and their relations are redefined. Besides this, significant shifts are observed in urban pattern. Restructuring of city centers and decentered developments, an urban sprawl are components of this shift. Enformation and communication networks are both a factor of this change and a new means in the daily life. Two main parts of this thesis is; networks called cyberspace, virtual city phenomen produced related with cyberspace and cities in transition. The aim is to define the changes that are taking place and the potantial changes related with technological developments. The method is, to present the arguments about this topic and the evaluation of the situation. IV