Antep fıstığında hastalık ve zararlılarla mücadelenin verim, vejetatif gelişme ve bitki fizyolojisine etkisi
Effects of disease and pest control on yield, vegetative development and plant physiology in pistachio
  1. Tez No: 976716
  2. Yazar: HASAN ALİ GÜNGÖRDÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN ÇETİNKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
Özet
Bitki hastalık ve zararlıları bitki büyüme ve gelişimi ve bitki fizyolojisini etkilemektedir. Bu nedenle Antep fıstığında hastalık ve zararlılarla mücadele verim ve kalite açısından büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmada Antep fıstığında hastalık ve zararlılarla mücadelenin verim, vejetatif gelişme ve bitki fizyolojisine etkisi araştırılmıştır. Bu amaçla hastalık ve zararlılarla, 2023 ve 2024 yıllarında Kilis Merkez Yavuzlu köyünde bulunan Antep fıstığı bahçesinde hastalık ve zararlılarla mücadelede bitkide meydana gelen vejetatif ve fizyolojik değişimler incelenmiştir. Kimyasal mücadele yapılmış ve bu mücadelenin etkileri incelenmiştir. Mücadele kapsamında fungusit ve insektisit uygulamaları yapılmış, uygulamalar sonucunda vejetatif gelişim için karagöz sayımı ve sürgün uzunluğu ölçülmüş ve yaprakların klorofil, karotenoid, prolin, malondialdehit (MDA) ve karbonhidrat içerikleri analiz edilmiştir. Elde edilen verilere göre yapılan uygulamaların karagöz sayısı üzerinde etkisi bulunurken sürgün uzunluğunda önemli bir etkisi görülmemiştir. Uygulamaların klorofil ve karotenoid miktarları üzerinde önemli bir etkisi görülmezken prolin, MDA, indirgen şeker ve toplam şeker miktarları üzerinde önemli etkileri görülmüştür. Sonuç olarak Antep fıstığında hastalık ve zararlılarla mücadele bitki fizyolojisinde değişimler meydana getirmiş ve bitki büyüme ve gelişimini olumlu olarak etkilemiştir.
Özet (Çeviri)
Plant diseases and pests affect plant growth and development and plant physiology. Therefore, pest and disease control in pistachio is of great importance in terms of yield and quality. In this study, the effects of pest and disease control on yield, vegetative development and plant physiology were investigated. For this purpose, vegetative and physiological changes occurring in the plant were examined in the pistachio orchard in Kilis Center Yavuzlu village in 2023 and 2024. Chemical control was carried out and the effects of this control were examined. Within the scope of the control, fungicide and insecticide applications were made, as a result of the applications, number of buds and shoot length were measured for vegetative development and chlorophyll, carotenoid, proline, malondialdehyde (MDA) and carbohydrate contents of leaves were analyzed. According to the data obtained, the treatments had an effect on the number of buds, but had no significant effect on shoot length. While the treatments had no significant effect on chlorophyll and carotenoid contents, they had significant effects on proline, MDA, reducing sugar and total sugar contents. As a result, pest and disease control in pistachio caused changes in plant physiology and positively affected plant growth and development.