Yoğun bakım hemşirelerinin oksijen tedavisine yönelik kanıt temelli öneriler hakkındaki bilgilerinin incelenmesi
Examination of intensive care nurses' knowledge of evidence-based recommendations for oxygen therapy
  1. Tez No: 976727
  2. Yazar: GİZEM DENİZ YILMAZ TOPAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEMAN ŞENTURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Biruni Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Bilim Dalı
Özet
Araştırma, yoğun bakım hemşirelerinin oksijen tedavisi uygulamalarında, kanıt temelli öneriler hakkındaki bilgilerinin incelenmesi amacıyla tanımlayıcı ve kesitsel tasarımda gerçekleştirildi. Araştırmanın evrenini, Şubat - Haziran 2025 tarihleri arasında İstanbul ilinde bulunan dört eğitim ve araştırma hastanesinde çalışan 400 hemşire, örneklemi ise 196 hemşire oluşturdu. Veriler; araştırmacı tarafından literatür doğrultusunda oluşturulan bilgi formu kullanılarak, etik kurul onayı ve kurum izinleri sonrasında toplandı. Verilerin analizinde sıklı dağılımları, normallik analizi, t-testi, tek yönlü varyans analizi ki-kare testi ile pearson kullanıldı. Araştırmadaki yoğun bakım hemşirelerinin %62'si kadın, %76'sı lisans mezunu, birimde çalışma yılı ortalaması 4 ± 3 olarak belirlendi. Hemşirelerin %89'u oksijen tedavisi eğitimi aldığını ve %67'si kanıt temelli uygulama hakkında bilgi sahibi olduğunu ifade etti. Hemşirelerin oksijen uygulamasına ilişkin bilgi puan ortalaması 11,13±3,72 bulundu. Erkek ve nörolojik yoğun bakımda çalışan hemşirelerin oksijen tedavisine ilişkin bilgi puanları kadın ve diğer yoğun bakım birimlerinde çalışanlara göre anlamlı derecede düşük bulundu (p < .05). Lisansüstü eğitim düzeyine sahip hemşirelerin ve son üç yılda oksijen tedavisine ilişkin literatür okuyanların diğerlerine göre anlamlı biçimde daha fazla kanıta dayalı uygulama bilgisine sahip oldukları belirlendi (p < .05). Araştırma ile hemşirelerin oksijen tedavisine ilişkin bilgi düzeylerinin orta düzeyde olduğu, belirli değişkenlerin bu düzeyde farklılık yarattığı ve kanıt temelli uygulamalara ilişkin bilgi sahibi olunmasına karşın bu bilgilerin klinik uygulamalara tam olarak yansıtılmadığı sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
The study was conducted using a descriptive and cross-sectional design to examine the knowledge of intensive care nurses regarding evidence-based recommendations for oxygen therapy practices. The study population consisted of 400 nurses working in four training and research hospitals in Istanbul between February and June 2025, and the sample comprised 196 nurses. Data were collected using an information form developed by the researcher based on the relevant literature, following ethics committee approval and institutional permissions. Data analysis included frequency distributions, normality tests, t-tests, one-way analysis of variance, chi-square tests, and Pearson correlation analysis. Among the intensive care nurses who participated in the study, 62% were female, 76% held a bachelor's degree, and the mean number of years working in the unit was 4 ± 3. Eighty-nine percent of the nurses reported having received training on oxygen therapy, and 67% stated that they had knowledge of evidence-based practices. The mean score for nurses' knowledge of oxygen administration was found to be 11.13 ± 3.72. Male nurses and those working in neurological intensive care units had significantly lower oxygen therapy knowledge scores compared to female nurses and those working in other intensive care units (p < .05). Nurses with postgraduate education and those who had reviewed literature on oxygen therapy within the past three years demonstrated significantly higher levels of knowledge regarding evidence-based practice than others (p < .05). The study concluded that nurses' knowledge levels regarding oxygen therapy were moderate, that certain variables contributed to differences in this level, and that although nurses possessed knowledge of evidence-based practices, this knowledge was not fully reflected in clinical practice.