Exploring social influence in the design and evaluation of enhanced password meters with peer-driven security
Eş odaklı güvenlik ile gelişmiş parola ölçerlerin tasarımında ve değerlendirmesinde sosyal etkinin araştırılması
- Tez No: 976748
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAHİ ABDU IBRAHIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
Özet
Parolalar kimlik doğrulama dünyasını kontrol altına aldı. Yaygın kullanımları nedeniyle saldırganlar için istenen bir hedef haline geldiler. Bu tür saldırıları engellemek için parola güvenliğini artırmak üzere birçok strateji kullanıldı. Web siteleri ve uygulamalar, kullanıcıların karmaşık parolalar oluşturmasına yardımcı olmak için parola ölçerler kullanır. Parola ölçerin amacı, kullanıcılara parola seçimleri hakkında bilgi vermek ve örneğin parolayı“zayıf”,“orta”veya“güçlü”olarak tanımlamaktır. Bu çalışma, sosyal etkiyi veya diğerlerinin bir kişinin davranış ve tutumunu nasıl etkilediğini dikkate aldı. Genellikle akran geri bildirimi olarak bilinen bu sosyal etki, akran geri bildirimi parola ölçer tasarlanırken dikkate alındı. Akran geri bildirimi ölçeri kullanan ve özel bir parola oluşturmaları istenen katılımcıların parolaları, geleneksel ölçeri kullananlara göre daha güçlüydü. Bu araştırmada, parola gücünü ölçme yöntemleriyle ilgili birçok çalışma incelendi ve parola gücünü ölçmek için kullanılan algoritmalar da incelendi. Saldırganların parolaları ele geçirme yöntemlerinden bazıları da belirtildi. Beş bütünlük seviyesiyle parolaları değerlendirmek için etkili yöntemler sunmayı amaçlıyoruz.
Özet (Çeviri)
Passwords have controlled the world of authentication. As a result of their extensive use, they have become a desired target for attackers. To thwart such assaults, many strategies have been used to increase password security. The websites and applications use password meters to assist users in creating complex passwords. The purpose of a password meter is to give the users knowledge about their password selection by identifying it as“weak,”“medium,”or“strong,”for example. This study has taken into account social effect, or how the other influences a person's behavior and attitude. This social influence, often known as peer feedback, was taken into account while designing a peer feedback password meter. Participants who used the peer feedback meter and were instructed to create a special password had stronger passwords than those who used the conventional meter. In this research, many works related to methods of measuring password strength were reviewed, and algorithms used to measure password strength were also reviewed. Some of the ways in which the attacker hacked passwords were also mentioned. We aim to provide effective methods for evaluating passwords with five levels of integrity.