Blok zincir ağlarında akıllı kontrat tasarımı
Smart contract design in blockchain networks
  1. Tez No: 976769
  2. Yazar: İREM BEKMEZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN GENÇOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, blok zincir ağlarında akıllı kontratların tasarımını ve uygulanabilirliğini araştırmaktır. Bu bağlamda, Ethereum ağı üzerinde çalışan akıllı kontratlar, Solidity programlama dili kullanılarak Remix IDE platformu aracılığıyla geliştirilmiştir. Bu çalışma sürecinde, akıllı kontratların teorik altyapısı, mimari yapısı ve dağıtık defter teknolojilerindeki işlevleri ele alınmıştır. İlk aşamada blok zincir teknolojisinin temel yapısı ve Ethereum altyapısının akıllı kontrat geliştirme sürecindeki önemi açıklanmış; devamında ise kontratların iş mantıkları, koşullu işlem yürütme mekanizmaları ve sözleşmeler arası etkileşim modelleri kapsamlı bir şekilde incelenmiştir. Uygulama aşamasında geliştirilen örnek kontratlar üzerinden sistemin güvenlik düzeyi, işlem maliyetleri (gas tüketimi) ve performans durumlarının değerlendirmesi yapılmıştır. Buna bağlı olarak, akıllı kontratların yazılım geliştirme süreçlerine sağladığı yenilikler ve bu kontratların teknik zorlukları bütüncül bir yaklaşımla ele alınmıştır. Bu çalışma literatüre, Ethereum ağı özelinde, blok zincir tabanlı uygulamalarda akıllı kontratları geliştirmeye yönelik uygulamalı bir katkı sağlamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the design and applicability of smart contracts in blockchain networks. In this context, smart contracts running on the Ethereum network were developed using the Solidity programming language via the Remix IDE platform. In this study, the theoretical infrastructure, architectural structure and functions of smart contracts in distributed ledger technologies were discussed. In the first stage, the basic structure of blockchain technology and the importance of the Ethereum infrastructure in the smart contract development process were explained; then, the business logic of the contracts, conditional transaction execution mechanisms and interaction models between contracts were examined comprehensively. In the application stage, the security level of the system, transaction costs (gas consumption) and performance status were evaluated through sample contracts developed. Accordingly, the innovations that smart contracts provide to software development processes and the technical difficulties of these contracts were addressed with a holistic approach. This study aims to make a practical contribution to the literature, specifically for the Ethereum network, towards developing smart contracts in blockchain-based applications.