Adi (İflâs dışı) konkordatonun kısmen feshi
Partial termination of the ordinary concordat
- Tez No: 976770
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL HANAĞASI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
Özet
Konkordato, elinde olmayan nedenlerle ekonomik ve malî durumu bozulmuş borçluları korumak amacıyla kabul edilmiş ve iflâsa göre hafifletilmiş bir cebri icra müessesesidir. Konkordato ile borçluya, ekonomik ve malî durumu çerçevesinde, borçlarını yeniden yapılandırma imkânı sunulmaktadır. Konkordato, ancak hukuk düzeninin öngördüğü şartlara uygun olarak oluşturulması halinde kendisinden beklenen amacı gerçekleştirebilir. Borçlunun borcunu konkordato şartlarına uygun olarak ifa etmemesi halinde, alacaklıyı konkordatoyla bağlı tutmak mümkün değildir. Kanun koyucu, borçlunun tasdik edilen projeye uygun ifada bulunmaması halini İİK m. 308/e ile yaptırıma tabi tutmuştur. Buna göre kendisine karşı konkordato projesine uygun olarak ifada bulunulmayan her alacaklıya konkordatonun feshini talep etme hakkı vermiştir.
Özet (Çeviri)
The concordat is an institution that is enforced in order to protect debtors whose economic and financial situation has deteriorated due to reasons beyond their control. It is a form of debt relief that is mitigated compared to bankruptcy. The debtor is afforded the opportunity to restructure their debts within the context of their economic and financial situation through the concordat. The concordat can only fulfill its expected purpose if it is formed in accordance with the conditions stipulated by the legal order. In the event that the debtor fails to perform their obligations in accordance with the terms of the concordat, it is not possible to bind the creditor to the concordat. The legislator has established a sanction for the debtor's non- compliance with the approved plan under Article 308/e of the Execution and Bankruptcy Law (İİK). According to this provision, any creditor who does not receive performance in accordance with the concordat plan is granted the right to request the termination of the concordat.