Effect of quasi-cryogelation on antimicrobialproperties of cerium-doped biopolymer films.
Seryum katkılı biyopolimer filmlerin antimikrobiyal özelliklerine kuazi- kriyojelasyon etkisi
- Tez No: 976773
- Danışmanlar: Assoc. Prof. Dr. HAKAN KAYGUSUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Kimya, Biotechnology, Chemistry
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Teknolojiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyomedikal Teknolojiler Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, sodyum aljinat filmlerinin seriyum nitrat ile çapraz bağlandıktan sonra kriyojelasyonun etkisini incelemekte ve iki farklı film türünü karşılaştırmaktadır: AlgCe³⁺ ve kriyojelasyona uğramış QuasiAlgCe³⁺. Filmler, sodyum aljinatın suda çözülüp 12 saat boyunca oda sıcaklığında seriyum nitrat ile çapraz bağlanmasıyla hazırlanmıştır. QuasiAlgCe³⁺ filminde ise ek olarak -21°C'de 24 saat süren bir dondurma-çözme (freeze-thaw) adımı uygulanmıştır. Filmlerin fiziksel ve kimyasal yapıları FTIR spektroskopisi, farklı çözeltilerde şişme davranışı, su buharı geçiş hızı (WVTR) ve UV-Vis absorbsiyon özellikleriyle analiz edilmiştir. Şişme testleri, QuasiAlgCe³⁺'nin daha fazla su emdiğini göstermiştir: izotonik sodyum klorür çözeltisinde %115, saf suda %98 oranında şişme gözlenmiştir. WVTR değeri de daha yüksek bulunmuş (2614,15 g/gün·m²), bu da daha gözenekli bir yapıya işaret etmektedir. Ancak her iki film de PBS çözeltisine konulduğunda çözünmeye başlamış ve 15 dakikadan kısa sürede tamamen dağılmıştır. UV-Vis sonuçları, AlgCe³⁺'nin 300 nm üzerindeki dalga boylarında daha şeffaf olduğunu, dolayısıyla bandaj gibi şeffaf uygulamalar için daha uygun olduğunu göstermektedir. Buna karşılık, QuasiAlgCe³⁺ daha fazla UV ışığı bloke etmekte, bu da onu koruyucu kaplama gibi uygulamalar için uygun kılmaktadır. Genel olarak QuasiAlgCe³⁺, nem düzenleyici ve UV koruyucu özellikleri nedeniyle yara örtüleri gibi uygulamalara daha uygundur.
Özet (Çeviri)
This study examines how cryogelation affects sodium alginate films crosslinked with cerium nitrate by comparing two types: AlgCe³⁺ and cryogelated QuasiAlgCe³⁺. The films were prepared by dissolving sodium alginate in water, then crosslinking with cerium nitrate for 12 hours at room temperature, and QuasiAlgCe³⁺, adding a freeze-thaw step at - 21°C for 24 hours. FTIR spectroscopy, swelling behavior in different solutions, water vapor transmission rate (WVTR), and UV-Vis absorbance characteristics were used to examine the physical and chemical structure of the films. Swelling tests revealed QuasiAlgCe³⁺ absorbed more water—reaching 115% in isotonic sodium chloride solution and 98% in deionized water—compared to AlgCe³⁺, and its WVTR was higher at 2614.15 g/day·m² versus AlgCe³⁺'s 1392.94 g/day·m², suggesting a more porous structure. However, when placed in PBS solution, they began to degrade and completely broke down in less than 15 minutes. UV-Vis results show AlgCe³⁺ is clearer above 300 nm, making it better for transparent uses like bandages, while QuasiAlgCe³⁺ blocks more UV light, which is better for protective coating applications. Overall, QuasiAlgCe³⁺ is more suited for moisture-regulating and UV-protective applications, like wound dressing.