MCF-7 meme kanseri hücre hattında, silibinin ve borik asit kombinasyonunun apoptoz üzerindeki etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of the combination of silibinin and boric acid on apoptosis in the MCF-7 breast cancer cell line
- Tez No: 976842
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HADI KARIMKHANI, DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET MURAT GÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Biyokimya, Nutrition and Dietetics, Biochemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, silibinin ve borik asit kombinasyonunun meme kanseri hücre hattı MCF-7 üzerindeki apoptotik etkileri değerlendirilmiş ve bu etkinin seçiciliği sağlıklı meme epiteli hücre hattı MCF-10A'da incelenmiştir. Hücre canlılığı MTT testi ile değerlendirilerek maddelerin IC₅₀ dozları belirlenmiştir. Apoptozla ilişkili biyobelirteçler olan MMP-2, Kaspaz-8 ve Kaspaz-9 protein düzeyleri ELISA yöntemiyle; NF-κB, p21, MMP-9 ve Ki-67 gen ekspresyon düzeyleri qPCR analizi ile ölçülmüştür. Elde edilen bulgular, MCF-7 hücre hattında silibinin uygulamasının MMP-2 düzeylerinde istatistiksel olarak anlamlı bir düşüşe yol açtığını göstermiştir (p<0,01). Borik asit, kombinasyon ve dosetaksel gruplarında bu azalmanın daha yüksek anlamlılık düzeyinde olduğu saptanmıştır (p<0,001). Tüm tedavi gruplarında Kaspaz-8 ve Kaspaz-9 konsantrasyonları istatistiksel olarak anlamlı düzeyde artmıştır (p<0,001). MCF-10A hücre hattında ise MMP-2, Kaspaz-8 ve Kaspaz-9 düzeyleri tüm tedavi gruplarında anlamlı artış göstermiştir (p<0,001). MCF-7 hücre hattında NF-κB ekspresyonu sadece silibinin grubunda baskılanmıştır (p<0,001). p21 ekspresyonu tüm tedavi gruplarında kontrol grubuna kıyasla artış gösterirken MMP-9 ve Ki-67 ekspresyon düzeyleri azalmıştır (p<0,001). Sonuçlar, silibinin ve borik asidin hem tek başlarına hem de kombine olarak uygulanmasının MCF-7 hücrelerinde apoptozu artırdığını, hücre proliferasyonunu ve invazyon kapasitesini baskıladığını göstermiştir. Bu veriler, silibinin ve borik asit bileşiklerinin kombinasyon halinde uygulanmasının meme kanseri tedavisinde tamamlayıcı ve geleceğe yönelik umut vadeden bir yaklaşım olabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, we evaluated the apoptotic effects of a combination of silibinin and boric acid on the breast cancer cell line MCF-7 and the selectivity of this effect was investigated in the healthy breast epithelial cell line MCF-10A. Cell viability was assessed by MTT assay and the IC₅₀ doses of the substances were determined. Apoptosis-related biomarkers, MMP-2, caspase-8, and caspase-9 protein levels were measured by ELISA, while NF-κB, p21, MMP-9, and Ki-67 gene expression levels were measured by qPCR analysis. The findings showed that silibinin application in the MCF-7 cell line caused a statistically significant decrease in MMP-2 levels (p<0.01). This decrease was found to be higher in the boric acid, combination and docetaxel groups (p<0.001). Caspase-8 and caspase-9 concentrations increased statistically significantly in all treatment groups (p<0.001). In the MCF-10A cell line, MMP-2, caspase-8 and caspase-9 levels increased significantly in all treatment groups (p<0.001). In the MCF-7 cell line, NF-κB expression was suppressed only in the silibinin group (p<0.001). While p21 expression increased in all treatment groups compared to the control group, MMP-9 and Ki-67 expression levels decreased (p<0.001). The results showed that silibinin and boric acid, both alone and in combination, increased apoptosis and suppressed cell proliferation and invasiveness in MCF-7 cells. These data suggest that the combined application of silibinin and boric acid compounds may be a complementary and promising approach for the treatment of breast cancer.