Kemoterapi ilaç serumunun resimli kutu ile gizlenmesinin çocukların anksiyetesine, bulantı ve kusmasına etkisi
The effect of concealing chemotherapy drug serum with a picture box on children's anxiety, nausea and vomiting
  1. Tez No: 976868
  2. Yazar: GİZEM ERGÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BEHİCE EKİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
  12. Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada, kemoterapi ilaç serumunun resimli kutu ile gizlenmesinin çocukların anksiyetesine, bulantı ve kusmasına etkisi, ön ve son test, randomize kontrol gruplu, deneysel tasarım ile incelendi (ClinicalTrials.gov 31 Mayıs 2025 ID: NCT 06999759). Araştırmanın örneklemini, İstanbul Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Çocuk Hematoloji-Onkoloji Servisi ve Çocuk Kemoterapi Ünitesinde takip edilen ve örnekleme dahil edilme kriterlerine uyan 5-10 yaş aralığındaki 70 çocuk oluşturdu. Araştırmada, uygulama (Araştırma grubundaki çocuklara verilecek kemoterapi ilaç serumu, çocukların kendi çizdiği resimle kaplanan kutu ile gizlendi.) ve tüm verilerin toplanma süreci, araştırmacı tarafından yürütüldü. Bulantı ve Kusma Termometresi Ölçeği (BKTÖ) ve Çocuk Anksiyete Skalası-Durumluk Ölçeği (ÇAS-D); eş zamanlı, birbirinden bağımsız, iki değerlendirici (araştırmacı ve servis/ünite hemşiresi) tarafından iki kez (ön - son test) değerlendirildi ve puanlandı. Kontrol grubundakilere kemoterapi ilaç serumunun uygulanmasındaki rutin uygulama yapıldı. Araştırma verileri, Hasta Çocuğu Tanılama Formu, Uygulama İzlem ve Değerlendirme Formu, BKTÖ, ÇAS-D ile toplandı. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, değişkenlerin ölçek toplam puan ortalamaları ile karşılaştırılmasında; Pearson Ki-kare, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA), Bağımlı ve Bağımsız Gruplarda T-Testleri ve Pearson korelasyon analizleri kullanıldı. Farkın etki büyüklüğü Cohen d katsayısına göre yorumlandı. Çocukların tanıtıcı özellikleri benzer dağılım göstermiştir. Gruplarına göre çocukların BKTÖ ve ÇAS-D ön test toplam puan ortalamaları arasında fark yoktur (p> 0,05). Gruplarına göre çocukların BKTÖ ve ÇAS-D son test toplam puan ortalamaları arasında anlamlı fark vardır (p<0,05). Bu fark, araştırma grubundakilerin son test toplam puan ortalamalarının daha düşük olmasından kaynaklanmaktadır. Cohen d etki büyüklüğü (BKTÖ; d=2,36 ve ÇAS-D; d =2.43) güçlü düzeyde etkiye sahiptir. Bu sonuçlara göre araştırma grubundaki çocuklara verilen kemoterapi ilaç serumunun, çocukların kendi çizdiği resimle kaplanan kutu ile gizlenmesi, araştırma grubundaki çocukların ÇAS-D ve BKTÖ son test toplam puan ortalamalarını düşürmüştür. Bu doğrultuda çocuk hemşirelerine, kemoterapiye bağlı görülen anksiyetenin, bulantı ve kusmanın yönetiminde farmakolojik olmayan yöntemlerden biri olan bireyselleştirilmiş sanat terapisini kullanmaları önerilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effect of concealing chemotherapy drug serum in a picture box on children's anxiety, nausea, and vomiting. In the experimental design, randomized groups were formed, and pre- and post-testwere administered (ClinicalTrials.gov 31 May 2025 ID: NCT 06999759). The study sample consisted of 70 children aged 5-10 years who were followed up at the Istanbul Marmara University Pendik Training and Research Hospital, Paediatric Hematology-Oncology Service and Paediatric Chemotherapy Unit and who met the inclusion criteria. The application (the chemotherapy drug serum to be given to the children in the research group was concealed in a box covered with the children's own drawings) and the entire data collection process were conducted by the researcher. The Nausea and Vomiting Thermometer Scale (NVTS) and the Children's Anxiety Scale-State Scale (CAS-S) were assessed and scored twice (pre- and post-test) by two independent evaluators (the researcher and the ward/unit nurse) simultaneously. The control group received routine administration of the chemotherapy drug serum. Research data were collected using the Paediatric Patient Diagnosis Form, the Administration Monitoring and Evaluation Form, the NVS, and the CAS-D. In the analysis of the data, descriptive statistics, Pearson Chi-square; to compare the mean scale total scores of the variables, One-Way Analysis of Variance (ANOVA), T-tests for Dependent and Independent Groups, and Pearson correlation analyses were used. The effect size of the difference was interpreted according to Cohen's d coefficient. The children's descriptive characteristics showed similar distributions. There was no difference between the mean pre-test total scores of the children in the BKTÖ and ÇAS-D according to their groups (p> 0.05). There was a significant difference between the mean post-test total scores of the children in the BKTÖ and ÇAS-D according to their groups (p<0.05). This difference stems from the lower mean post-test total scores of those in the research group. Cohen's d effect size (BKTÖ; d=2.36 and ÇAS-D; d =2.43) has a strong effect. According to these results, concealing the chemotherapy drug serum given to children in the research group with a box covered with their own drawings reduced the mean post-test total scores of the children in the research group on the ÇAS-D and BKTÖ. In this regard, individualized art therapy, as a non-pharmacological method, may be recommended to pediatric nurses in the management of chemotherapy-related anxiety, nausea, and vomiting.