Fenolik reçine tabanlı kompozit malzemelerin geliştirilmesi ve radyasyon koruma karekteristiklerin incelenmesi
Development of phenolic resin-based composite materials and investigation of their radiation protection characteristics
- Tez No: 976867
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜNYAMİN AYGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma gama ve hızlı nötron radyasyonunu zırhlama yeteneğine sahip Fenolik Reçine Tabanlı Kompozit Malzemelerin Geliştirilmesi ve Radyasyon Koruma Karakteristiklerin, incelenmesi malzemelerin geliştirilmesi ve üretilmesini ele almaktadır. Poliüretan (PÜ), Lityum Florür (LiF), Cam Fiber (CF), Nikel Oksit (NiO), demir Oksit(Fe2O3), Titanyum Oksit (TiO), Lityum Borat (Li2B4O7), Kromyum oksit (Cr2O3), Aramid Fiber, Tungsten Trioksit (WO3) ve zirkonyum (ZrO) gibi çeşitli malzemeler, kullanılarak yeni fenolik reçine tabanlı kompozit malzemelerin tasarımı ve üretimi yapılmıştır. Gama ışını Kütle Soğurma Katsayısı, Lineer soğurma katsayısı, Ortalama serbest yol ve Yarı kalınlık değeri, WinXCom programıyla hesaplandı. Hızlı nötron toplam makroskopik kesiti, Ortalama serbest yol ve Yarı kalınlık değeri ve geçen nötron sayısı gibi zırhlama parametreleri, teorik olarak GEANT 4 kodu programı kullanılarak hesaplanmıştır. Ayrıca, 241Am-Be hızlı nötron kaynağı kullanılarak deneysel eşdeğer doz ölçümleri gerçekleştirilmiş ve numunelerin nötron radyasyonu absorpsiyon kapasiteleri belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlar, P: Parafin, OC: Normal beton, H-SC: hematit-serpentit beton, I-LC: Ilmenit-limonit beton, B-MC: Bazalt -magnetit beton, IC: ilmenit beton ile karşılaştırılarak, yeni metal oksitli kompozit malzemelerin hızlı nötron radyasyonunu etkili bir şekilde absorbe edebildiğini göstermiştir. Bu yeni tip metal oksitli kompozit malzemelerin, nükleer uygulamalarda zırhlama amaçlı kullanılabileceği önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study covers the development of phenolic resin-based composite materials with the ability to shield gamma and fast neutron radiation, as well as the investigation of their radiation protection characteristics. The design and production of new phenolic resin-based composite materials were carried out using various materials such as polyurethane (PU), lithium fluoride (LiF), glass fiber (GF), nickel oxide (NiO), iron oxide (Fe2O3), titanium oxide (TiO), lithium borate (Li2B4O7), chromium oxide (Cr2O3), aramid fiber, tungsten trioxide (WO3), and zirconium (ZrO). Gamma-ray mass attenuation coefficient, linear attenuation coefficient, mean free path, and half-value layer were calculated using the WinXCom program. Shielding parameters for fast neutrons, such as total macroscopic cross-section, mean free path, half-value layer, and the number of transmitted neutrons, were calculated theoretically using the GEANT4 code program. In addition, experimental equivalent dose measurements were carried out using a 241Am-Be fast neutron source, and the neutron radiation absorption capacities of the samples were determined. The obtained results were compared with P: Paraffin, OC: Ordinary concrete, H-SC: Hematite-serpentinite concrete, I-LC: Ilmenite-limonite concrete, B-MC: Basalt-magnetite concrete, and IC: Ilmenite concrete, showing that the new metal oxide composite materials could effectively absorb fast neutron radiation. It is suggested that these new types of metal oxide composite materials could be used for shielding purposes in nuclear applications.