Sağlık bilimleri fakültesi öğrencilerinin geriatrik parazitlere karşı tutum ve davranışlarının belirlenmesi
Assessment of attitudes and behaviors of health sciences faculty students toward geriatric parasites
  1. Tez No: 976869
  2. Yazar: SELMAN BÖLÜKBAŞI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÖZBİLGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Parazitoloji, Geriatri, Sağlık Eğitimi, Parasitology, Geriatrics, Health Education
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Parazitoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıbbi Parazitoloji Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, İnönü Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi öğrencilerinin geriatrik parazitlere yönelik tutum ve davranışlarını belirlemek, bilgi düzeylerini değerlendirmek ve bu konuda farkındalık oluşturmaktır. Ayrıca,“geriatrik parazit”kavramının literatüre kazandırılması hedeflenmiştir. Yöntem: Araştırma, analitik özellikler taşıyan kesitsel bir çalışma olarak tasarlanmıştır. Çalışmaya 866 öğrenci katılmıştır. Veriler, sosyodemografik bilgi formu, geriatrik parazit bilgi anketi ve hijyen davranışları ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde IBM SPSS Statistics 26 programı kullanılmış, dağılımın normal olmaması sebebiyle nonparametrik testler tercih edilmiştir. p0,05 düzeyindeki sonuçlar istatistiksel olarak anlamlı kabul edilmiştir. Bulgular: Araştırma sonuçlarına göre, sağlık bilimleri öğrencilerinin geriatrik parazitler hakkındaki bilgi düzeylerinin düşük düzeyde olduğu belirlenmiştir. Öğrencilerin bölümleri, yaşam yerleri ve hijyen alışkanlıkları ile geriatrik parazit bilgi düzeyleri arasında anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir. Ancak yaş, cinsiyet ve sınıf düzeyi gibi değişkenlerin bilgi düzeyi üzerinde anlamlı bir etkisi olmadığı görülmüştür. Geriatrik parazit bilgi düzeyi ile hijyen davranışları arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki olduğu saptanmıştır. Sonuç: Öğrencilerin eğitim programlarında geriatrik parazitoloji konusuna daha fazla yer verilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to determine the attitudes and behaviors of students at the Faculty of Health Sciences of İnönü University towards geriatric parasites, to assess their level of knowledge, and to raise awareness on the subject. Additionally, it is intended to introduce the concept of“geriatric parasite”into the literature. Method: The research was designed as a cross-sectional study with analytical features. A total of 866 students participated in the study. Data were collected using a sociodemographic information form, a geriatric parasite knowledge questionnaire, and a hygiene behavior scale. IBM SPSS Statistics 26 was used for data analysis. Due to the non-normal distribution of the data, non-parametric tests were preferred. Results with a p-value ≤ 0.05 were considered statistically significant. Results: According to the findings, the knowledge levels of health sciences students regarding geriatric parasites were found to be low. Significant differences were observed between students' departments, places of residence, and hygiene habits in relation to their level of knowledge about geriatric parasites. However, variables such as age, gender, and year of study did not have a significant effect on knowledge level. A significant positive correlation was found between knowledge of geriatric parasites and hygiene behaviors. Conclusion: More emphasis should be placed on geriatric parasitology in the students' educational programs.