Manyetik alana maruz bırakılan sıçanların suprarenal (böbreküstü) bezindeki histolojik değişiklikler
The Histological alterations induced by magnetic field exposure on suprarenal (adrenal) gland in rats
- Tez No: 97688
- Danışmanlar: PROF.DR. KADRİ BALCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 38
Özet
ÖZET Son yıllarda çevrede ELF (Extremely-Low-Frequcncy: oldukça düşük frekanslı) elektrik ve manyetik alanların varlığı gittikçe yaygınlık kazanmaktadır. ELF alanlara en çok halk maruziyeti elektrikli aletler, evsel elektrik tesisatı. AC iletim ve dağıtım hatlarından kaynaklanmaktadır. Bazı epidemiyolojik çalışmalar, ELF elektrik ve manyetik alanların insan sağlığını etkiliyebileceğini ve özellikle böyle alanlara maruz kalan çevrelerde yaşayan yada çalışan bireyler arasında belirli tip kanserlerin oluş dercelerinde, depresyon ve çocuk düşürmede artış olabileceğini ileri sürmektedir. Elektrik ve manyetik alanların, insan nüfusunun sağlığını etkileme durumu hem halk hem de bilimsel çevrelerde çok fazla dikkat çekmeye devam eden bir konudur. Burada sunulan çalışma, Sprague-Dawley sıçanların dokuları üzerine 50 Hz 0.80 mT sinuzoidal manyetik alan kronik maruziyetinin olası etkilerini araştırmaktır. Hayvanlar iki eşit gruba ayrıldı (kontrol ve deney grubu). Sıçanlar manyetik alan uygulaması için özel kafeslere konuldu. Kontrol grubu hayvanlar aynı süre ve koşularda tutuldu ancak manyetik alan uygulanmadı. Deney süresince yem ve su ad libitum olarak karşılandı. Deney süresinin sonunda bütün hayvanlar Ketamin HC1 anestezisi altında sakrifıye edildi. Böbreküstü bezleri nötral formalin ve gümüş nitrat çözeltilerinde tespit edildi. Örnekler parafine gömüldü, 3-5 um kesitleri alındı ve rutin olarak hematoksilen-Eosin, Hematoksilen- Van Gieson ve Alum carmen ile boyandı ve ışık mikroskobunda değerlendirildi. Total olarak tartılan organlar tamamen kurutulduktan sonra yeniden tartıldı. Hidrasyon [ Yaş ağırlık-Kuru ağırlık / kuru ağırlık ] olarak ölçüldü ve kuru ağırlığın gramı başına gram su olarak ifade edildi. Araştırmada böbreküstü bezinin histolojik analizi incelemiştir. Manyetik alana tabi tutulan sıçanların böbreküstü bezinde histopatolojik değişimler bulundu. Deney ve kontrol grupları arasında vücut ağırlığı bakımından önemli bir fark görülmedi. Yaş organ ağırlıkları bakımından deney ve kontrol grubu arasında önemli bir fark görülmedi. Beyin ve dalakta hidrasyon değişimleri gözlendi. Kontrol grubunda askorbik asit granülleri homojen bir dağılım gösterdi. Deney grubunda akiimüle edilen askorbik asit granülleri kapiller sinü/.oidlenn endotelinde açık olarak görüldü.VI Deney grubundaki ratların böbreküstü bezlerinde askorbik asit granüllerinin artışı, stres yanıtına karşı vücut direncini artırmaya yönelik olabilir.
Özet (Çeviri)
vıı SUMMARY In recent years, the presence of extremely-low-frequency (ELF) electric and magnetic fields in the environment is becoming more and more pervasive. Most public exposure to ELF fields comes from electrical appliances, household wiring, and AC transmission and distribution lines. Some epidemiologic studies have suggested that, extremely low frequency magnetic field might affect human health and, in particular, that the incidence of certain types of cancer, depression, and miscarriage might increase among individuals living or working in environments exposed to such field. The potential of electric and magnetic fields to adversely affect the health of the human population is an issue which continues to receive a great deal of attention in both public and scientific forums. The study presented here was designed to look for possible effects of chronic exposure to 50-Hz sinusoidal magnetic field (0.80 mT) on the tissue of the Sprague-Dawley rats. Animals were divided into two equal groups (Sham-exposed and exposed group). The rats were placed in special plastic cages for exposure. Sham-exposed animals were kept in the same exposure time and the same conditions, but without MF exposure. Food and water were avaliable ad libitum for duration of experimental period. All surviving animals were sacrified under Ketamin HC1 anaesthesia at the end of the experiment. Adrenal glands fixed in neutral formalin and silver nitrate solutions. Samples were embeded in paraffin, cut into 3-5 u.m sections, and stained routinely with Hematoxylen-Eosin, Hematoxylen-Van Gieson, and Alum carmen and, evaluated under the light microscope. The other totally weighed organs are completely dried, and reweighed. The hydration was measured as [(wet weight - dry weight ) / dry weight ], and expressed as water content in grams per gram of dry weight. The investigation measured histological analysis of adrenal glands. There were histopathologic alterations in the histology of exposed rats' adrenal gland. No significant differences in body weight were observed between the sham and exposed groups. After exposure, exposed and sham-exposed animals showed no significant differences in wet organ weights. After exposure, changes of hydration in brain and spleen were detected. In the sham-exposed group the ascorbic acid granules formed a homogen distribution. In exposed group the ascorbic asid granules being in accumulation was clearly seen.VIII The increase of ascorbic acid granules in the adrenal glands of the exposed rats is likely to be due to the increase of body resistance against stress response.