Ağır metal ve organometalik fungusitlerin escherichia coli'nin üremesi ve B galaktosidaz enzim biyosentezi üzerindeki inhibisyon etkileri
The Effects of some heavy metals and organometallic fungucides on the biosynthesis of enzyme B-galactosidase and on the growth inhibition of E. coli.
- Tez No: 97689
- Danışmanlar: DOÇ.DR. KEMAL GÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Özet Escherichia coli K12 susunda, bazı ağır metallerin ve organometalik fungusitlerden maneb ve mankozebin, indüklenebilir enzim olan fî-galaktozidazın de novo biyosentezi ve çoğalması üzerine olan inhibisyon etkisi araştırıldı. Ağır metallerin bakteri çoğalması üzerine olan inhibisyon etkisi, en etkili olandan en az etkili olana doğru sıralanışı şöyledir Hg>Ag>Cd>Zn> Mn>Co>Cu. Organometalik fiıngusit olan maneb ve mankozebin 250 ppm'de bakteri çoğalmasını sırası ile % 42 ve % 46 inhibe ettiği bulunmuştur. Civa (Hg) ve kadmiyumun (Cd) enzim biyosentezinin inhibisyonu üzerinde en etkili metaller oldukları görülmüştür. Hg enzim biyosentezini 25 ppm'de %95 oranında inhibe ederken, Cd'un 50 ppm'de %99 oranında inhibe ettiği bulunmuştur. Mangan (Mn) ise 200 ppm'de bile P galaktosidaz biyosentezini çok az oranda inhibe ettiği görülmüştür (%8.2). Ağır metallerin çoğalma ve enzim biyosentezi üzerine olan inhibisyon etkileri mukayese edildiğinde, enzim biyosentezinin, çoğalma inhibisyonuna oranla, çok düşük metal konsantrasyonlarında inhibe olduğu bulunmuştur. Kurşun (Pb) enzim biyosentezini 50 ppm'de inhibe ederken, bakteri çoğalması 150 ppm'de bile etkilenmemektedir. Mangan tek başına enzim biyosentezini inhibe edememesine rağmen, Mn içeren (%14) maneb ve mankozebin, enzim biyosentezi üzerine olan inhibisyon etkisi araştırılmaya değerdir. Bu çalışmada, kontrol grubu ile Cd ilave edilen bakterilerin enzim miktarları ölçüldü. İndüklenmiş ve indüklenmemiş bakterilerdeki enzim miktarı sırası ile 1035 ve 36 ünite/gr olarak bulundu. Bu elde edilen sonuç, test için gerekli indüklenmenin gerçekleştiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
VI Summary The effects of some heavy metals and organometallic fungucides, maneb and mancozeb on the de novo biosynthesis of inducible enzyme P-galactosidase and on the growth inhibition of Escherichia coli K12 strain were investigated. The degree of growth inhibition by heavy metals from the most effective to the least in order is as follows; Hg>Ag>Cd>Zn> Mn>Co>Cu. The organometallic fungucides, Maneb and Mancozeb (at 2S0 ppm) inhibit the bacteria growth by % 42 and % 46, respectively. The results on the inhibition of enzyme biosynthesis by heavy metals showed that Hg and Cd were the most effective metals, as Hg inhibited the enzyme biosynthesis at 25 ppm by % 95, while Cd (at 50 ppm) inhibited the enzyme biosynthensis by % 99. However, Mn even at 200 ppm had a low effect on P-galactosidase biosynthesis (%8.2). The comparison of growth inhibition and inhibition of enzyme biosynthesis by heavy metals showed that the enzyme biosynthesis is inhibited by heavy metals at lower concentrations compared to growth inhibition. Pb inhibits the enzyme biosynthesis at 50 ppm, whereas it does not effect growth inhibition even at 150 ppm. The effects of Mn-containing (%14) Maneb and Mancozeb on enzyme biosynthesis are of importace, as Mn alone does not inhibit enzyme biosynthesis. In this study, the enzyme levels were also measured both in controls and in induced bacteria exposed to Cd. The enzyme levels in the induced and uninduced bacteria were found as 1035 and 36 units/gr, respectively, showing that the levels of induction are good enough for testing.