Bazı pestisit ve ağır metallerin, bacillus subtilis'in çoğalması ve a-amilaz enzim biyosentezi üzerindeki inhibisyon etkileri
The Inhibition effect of some pesticides and heavy metals on biosynthesis of a-amilase enzyme and on growth of bacillus subtilis
- Tez No: 106520
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL GÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZET Bu çalışmada Nottingham Üniversitesi Tıp Fakültesi Mikrobiyoloji Bölümünden temin edilen B. subtilis kullanılarak, bazı ağır metallerin (Hg, Cd, Zn, Mn, Cu), organometalik fungusitlerden maneb ve mancozeb 'in ve organoklorlu insektisit olan thiodan'ın bakteri çoğalması ve enzim biyosentezi üzerine olan inhibisyon etkisi araştırılmıştır. Ağır metallerin bakteri çoğalması üzerine olan inhibisyon etkisi, en etkili olandan en az etkili olana doğru sıralanışı şöyledir: Hg>Cd>Zn>Mn>Cu. Organometalik fungusit olan maneb 10 ppm'de bakteri çoğalmasını %52 inhibe edrken, mancozeb ise 25 ppm'de %51 inhibe etmektedir. Organoklorlu insektisit olan thiodan ise 24 ppm'de bakteri çoğalmasını %67 inhibe ettiği tespit edilmiştir. Ağır metallerin enzim biyosentezi üzerine olan inhibisyon etkisien etkili olandan en azetkili olana doğru Hg>Cd>Cu>Zn>Mn şeklindedir. Hg ve Cd enzim biyosentezi inhibisyonu üzerine en etkili metaller oldukları görülmüştür. Hg enzim biyosentezini 1 ppm'de bile %78 oranında inhibe ederken, Cd 50 ppm'de %99 oranında inhibe ettiği tespit edilmiştir. Cu 50 ppm'de %87, Zn 50 ppm'de %72, Mn 100 ppm'de %83 oranında enzim biyosentezini inhibe ettiği bulunmuştur. Organometalik fungusitlerden maneb 10 ppm'de %76, mancozeb 10 ppm'de %90 oranında enzim biyosentezini inhibe etmektedir. Organoklorlu insektisit olan thiodan'ın ise 2.4 ppm'de %95 oranında enzim biyosentezini inhibe ettiği bulunmuştur. Pestisit ve ağır metallerin B. subtilis 'in çoğalması ve ct-amilaz enzim biyosentezi üzerine yaptığı inhibisyon etkileri göz önüne alındığında; enzim biyosentezini daha fazla etkilemesi ve bu test sistemlerinin basit, hızlı, hassas ve ucuz olmalarından dolayı enzim biyosentezine dayalı testlerin kullanılması daha uygundur.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY In this study, the effects of heavy metals (Hg, Cd, Zn, Mn, Cu), organometalic fungucides Maneb and Mancozeb and organocloride insecticide Thiodan on the inhibition of growth and a-amylase enzyme biosynthesis in Bacillus Sublilis (obtained from Microbiology Dept. Of Medical School in Nottingham Univ.) have been studied. The inhibition effect of heavy metals on bacteria growth as order of magnitude is: Hg>Cd>Zn>Mn>Cu. Organometalic fungucide Maneb inhibits bacteria growth 52% at 25 ppm, while Mancozeb inhibits by 51%. However, organocloride insecticide Thiodan inhibits bacteria growth by 67% at 24 ppm. The inhibition effects of heavy metals on enzyme biosynthesis as order of magnitude is: Hg>Cd>Cu>Zn>Mn. Hg and Cd are found to be the most effective metals on the inhibition of enzyme biosynthesis. Hg inhibits the biosynthesis by 78% at 1 ppm, while Cd at 50 ppm inhibits by 99%. Furthermore, Cu and Zn at 50 ppm inhibits the enzyme biosynthesis by 87% and 72%, respectively, while Mn at 100 ppm inhibits by 83%. Organometalic fungucides Maneb and Mancozeb at 10 ppm inhibit enzyme biosynthesis by 76% and 90%, respectively. Organocloride insecticide Thiodan at 2.4 ppm inhibits by 95%. The inhibition effects of pesticides and heavy metals on Bacillus Subtilis growth and a-amylase biosynthesis show that a test system based on a-amylase enzyme biosynthesis inhibition could be developed, also due to being simple, sesitive, cheap and fast.