Fuel oil'deki kükürtün organometalik bileşiklerle külde tutulması
Removal of sulfur from the heavy fuel oil fixing in the ash by using organometallic compounds
- Tez No: 93540
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. METİN GÜRÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
FUEL OIL'DEKİ KUKÜRTÜN ORGANOMETALIK BİLEŞİKLERLE KÜLDE TUTULMASI (Yüksek Lisans Tezi) Mustafa KUŞCUOĞLU GAZI ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ 2000 ÖZET Gelişen teknoloji, enerji ihtiyacını arttırmakta olup ülkelerin gelişmişliği, fert basma tüketilen enerji miktarı ile ölçülmektedir. Yeni ve yenilenebilir enerji kaynaklan bulunmadıkça, fosil yakıtların vazgeçilmez bir enerji kaynağı olarak uzun yıllar gündemde kalacağı muhakkaktır. Ancak bu ihtiyaç, başta kükürt kirliliği olmak üzere, rezerv özelliklerinin yakıtla endüstriye, dolayısıyla çevreye taşınmasına yol açmaktadır. Fuel oil'in bakiye bir yakıt olması, ham petroldeki arzu edilmeyen vanadyum, kükürt, parafin gibi bazı kimyasal maddelerin oksidasyonu ile korozyon, zehirlilik ve çevre kirliliği gibi sorunları da artırmaktadır. Bu amaçla çeşitli organometalik bileşikler yardımıyla 6 nolu fuel-oil içindeki yanabilir kükürdün külde tutulması çalışılmıştır. Deneylerde yanabilir kükürt içeriği % 3,92 olan 6 nolu ticari fuel oil kullanılmıştır. Çalışmada, kükürt giderimi için Ca, Mg, Mn ve Cu metallerinin organometalik bileşikleri sentezlenmiş ve yanabilir kükürdün külde tutulmasında optimum dozlamanın tespitine çalışılmıştır.11 Yapılan deneyler sonucunda 2,81 umol Ca/g fuel oil oranında kalsiyum ilave edildiğinde teorik kapasitesinin % 90,9'u nispetinde ve 0,65 umol Mn/g fuel oil oranında mangan ilave edildiğinde teorik kapasitesinin % 76,2 'si nispetinde kükürdü külde tuttuğu tespit edilmiştir. Bakirli ve magnezyumlu organik bileşiklerin fuel oil'deki kükürtü külde tutmada etkili olmadığı sonucuna varılmıştır. Bütün dünyada ve ülkemizde metal oksitli katla maddeleri viskozite düşürme, alevlenme noktasını düşürme, kurum azaltma, fazla oksijen ihtiyacım azaltma, külün erime noktasını yükseltme, korozyon önleme gibi amaçlar için TS 1 1630'da olduğu gibi yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu faydalanmaların yam sıra baca gazı S02 emisyon sınırını az miktarda geçen proseslerde CaO'li ve Mn02'li katkı maddelerinin kullanılabileceği bu çalışma sonucunda ortaya çıkmıştır. Bilim kodu Anahtar kelimeler Sayfa adedi Tez Yöneticisi Desülfurizasyon, ağır fuel oil, hava kirliliği 76 Yrd. Doç. Dr. Metin GÜRÜ
Özet (Çeviri)
HI REMOVAL OF SULFUR FROM THE HEAVY FUEL OIL FIXING IN THE ASH BY USING ORGANOMETALLIC COMPOUNDS (M.Sc. Thesis ) Mustafa KUŞCUO?LU GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY 2000 ABSTRACT Improving technology increases the energy need and the amount of energy consumed per person is a measure of the development level of country. It is obvious that fossil fuels are going to be popular for many years unless new and renewable energy sources are found. This need causes to bring the reserve properties, especially sulfur pollution, first to the industry via fuel and then to the environment. It increases the problems such as corrosion, toxicity and environmental pollution, by oxidation of the some undesired chemicals within the crude oil like vanadium, sulfur etc. For this reason, it is studied to hold combustible sulfur in the number 6 fuel oil, by using some organometallic compounds, in the ash. It is used with number 6 commercial fuel oil with a combustible sulfur content of 3,92%. In the study, the organometallic compounds of Ca, Mg, Mn, Cu metals are synthesized for the sulfur removal and it is tried to determine optimum dosage at the holding of combustible sulfur in the ash. Experimental results show that the addition of 2,81 (imole Ca/g fuel oil can hold the 90,9% of calcium's theoretical sulfur capture capacity and addition of 0,65 nmole Mn/g fuel oil can hold the 76,2% of manganese's one in theIV ash. the results also show that organic compounds with copper and magnesium aren't effective for holding sulfur in the fuel oil, as ash. Today metal oxide additives are widely used, in all of world and in our country for decreasing of viscosity - flame point - oxygen need, increasing of ash melting point and corrosion prevention as stated in TS 11630 As a result of this study it is found out that using of CaO and MnOî additives shall be beneficial for the processes that have a little higher SO2 stack emissions, together with the above stated benefits. Science code Key words Page Number Adsiver Desulfurization, heavy fuel oil, air pollution 76 Yrd. Doç. Dr. Metin GÜRÜ