Kamu harcamalarının ekonomik büyüme üzerindeki etkileri: BRICS ülkeleri (1987-2023)
Effects of public expenditures on economic growth: The case of BRICS countries (1987-2023)
  1. Tez No: 976915
  2. Yazar: KADRİYE KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZİFE ÖZGE BEŞER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma 1987-2023 döneminde BRICS (Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin, Güney Afrika) ülkelerinde kamu harcamalarının ekonomik büyüme üzerindeki etkisini panel veri analizi ilişkisi çerçevesinde incelenmeyi amaçlamaktadır. Çalışma dört ana bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın giriş bölümünü takiben ilk bölümde kamu harcamaları kavramsal bir çerçevede ele alınarak, kamu harcamalarının tanımı, kapsamı, sınıflandırılması ve ekonomiye olan etkileri incelenmiştir. Bu kapsamda, harcamaların artış nedenleri ile harcama düzeyini etkileyen faktörler açıklanmış. Ayrıca kamu harcamaları ve ekonomik büyüme arasındaki ilişki, klasik ve modern görüşler çerçevesinde sorgulanmış; devletin ekonomik hayatta üstlenmesi gereken rollerin ne ölçüde olduğu irdelenmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde, kamu harcamaları ve ekonomik büyüme arasındaki ilişkiyi, bu ilişkinin yönü ile niteliği hakkında bilgiler sunulmuştur. Çalışmanın üçüncü bölümünde BRICS Ülkelerinde Kamu Harcamaları ele alınmıştır. Çalışmanın dördüncü bölümünde ise; BRICS Ülkelerinde Kamu Harcamaları Ve Ekonomik Büyüme Arasındaki İlişki(1987-2023) dönemi ele alınarak panel veri seti ile analiz edilmiştir. Konuyla ilgili ekonometrik testlere yer verilmiş ve yapılan analizler sonucunda ulaşılan bulgular ve sonuçlar yorumlanmıştır. Literatürde öne çıkan farklı yaklaşımlar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Thisstudyaims to examine the impact of public spending on economic growth in the BRICS countries (Brazil, Russia, India, China, South Africa, ) during the 1987-2023 period, using panel data analysis.Thestudyconsists of four main sections. Following the introduction, the firstsectionexamines public spending within a conceptual framework, examining its definition, scope, classification, and economic impact. Inthiscontext, the reasons for the increase in spending and the factorsaffecting spending levelsareexplained. Furthermore, the relationship between public spending and economic growth is examinedwithin the framework of classical and modern perspectives, and the extent to which the stateshouldplay a role in economic life is examined.Thesecondsection of the studypresentsinformation on the relationship between public spending and economic growth, including the direction and nature of thisrelationship.Thethirdsectionexamines public spending in the BRICS countries. The fourthsectionanalyzes the relationship between public spending and economic growth in the BRICS countries (1987-2023) using a panel dataset. Relevanteconometrictestsareincluded, and the findings and conclusionsdrawn from the analysesareinterpreted. Differentapproachesprominent in the literature areevaluated.