Askeri sosyal tesislerde tekdüzen muhasebe uygulamaları ve askeri gazino müdürlüğünde örnek olay incelemesi
Uniform accounting practices in military social facilities and case study
- Tez No: 976914
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UTKU ŞENDURUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Askeri sosyal tesis, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) personeli arasındaki dayanışmayı arttırmak ve sosyal gelişimlerine katkı sağlayarak askeri personelin moral ve sosyal ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla kurulan tesislerdir. Tanımdan da anlaşılacağı üzere askeri sosyal tesisler sadece Türk Silahlı Kuvvetleri personeline hizmet etmek amacıyla kurulmuş kar amacı taşımayan, hizmet odaklı kurulmuş tesislerdir. Orduevleri, askerî gazinolar, kışla gazinoları ve vardiya yatakhaneleri ile özel, yerel ve kış eğitim merkezleri olarak çeşitlere ayrılmaktadır. Askeri sosyal tesisler verdikleri hizmetler bakımından konaklama işletmeleri benzer özellikler taşımaktadır. Askeri sosyal tesisler Milli Savunma Bakanlığı (MSB) bünyesinde faaliyet gösterek kuruluşlar olduğundan, 5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu kapsamında hesap ve kayıt düzeninde saydamlık, hesap verilebilirlik ve tekdüzenin sağlanması, finansal işlemlerin muhasebeleştirilmesi sürecinde kritik bir öneme sahiptir. Bu çalışmada; askeri sosyal tesislerin muhasebe uygulamalarının tekdüzen muhasebe sistemi çerçevesinde değerlendirilerek, muhasebe uygulamalarındaki hataların ve belirsizliklerin giderilmesi amaçlanmıştır. Çalışmanın bulgular bölümünde Sayıştay Başkanlığı tarafından tespit edilen bulguların giderilmesi için yapılması gerekenler incelenmiş, örnek olay yöntemi kullanılarak, askeri sosyal tesislerde tekdüzen muhasebe uygulamaları örnek üzerinden anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
Military social facilities are establishments created to enhance solidarity among the personnel of the Turkish Armed Forces (TAF) and to meet the moral and social needs of military personnel by contributing to their social development. As understood from the definition, military social facilities are non-profit, service-oriented establishments established solely to serve the personnel of the Turkish Armed Forces. They are categorized into various types such as officers' clubs, military cafeterias, barracks cafeterias, and shift dormitories, as well as special, local, and winter training centers. In terms of the services they provide, military social facilities share similar characteristics with accommodation enterprises. Since military social facilities operate under the Ministry of National Defense (MSB), ensuring transparency, accountability, and uniformity in accounting and record-keeping in accordance with Law No. 5018 on Public Financial Management and Control is critical during the process of accounting for financial transactions. This study aims to evaluate the accounting practices of military social facilities within the framework of a uniform accounting system, addressing errors and uncertainties in accounting practices. In the findings section of the study, the necessary actions to remedy the findings identified by the Court of Accounts have been examined, and through the case study method, examples of uniform accounting practices in military social facilities have been illustrated.