Sayısal yarıgrupların tip dizileri için bazı kriterler
Some criteria for type sequences of numerical semigroups
- Tez No: 97696
- Danışmanlar: PROF.DR. HASAN İLHAN TUTALAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
ÖZET Bu çalışmamız, beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, sayısal yangruplar ve onların tip dizileri hakkında genel bilgiler verilmektedir. İkinci bölüm, sayısal yangruplann tip dizilerini bulmak için kullanılan farklı yöntemlerden oluşmaktadır. Üçüncü bölümde, Weierstrass yarıgrupları da denilen 3 ve 4 ile başlayan sayısal yarıgruplara yer verilmektedir. Dördüncü bölüm, çalışmamızın temelini oluşturan kısımlardan ilkidir. Yani S bir sayısal yarıgrup, t e N ve t > 3 olsun. Bu durumda, n{S)-2, tx=2t + lve t2=t olmak üzere {^2} dizisi 5={0,^ +1,^+^+2, ->...} sayısal yarıgrubunun tip dizisi, «(5)=3, ty =4f+l, t2 =2t+\ ve t3 =t olmak üzere {tx,t2,t3 } dizisi: S={ 0, tx +\ tx +t2 +2,tx +t2 +t3 +3,->...} sayısal yangrubunun tip dizisi, n(S)=4, tx =&+l, t2 =4f+l, f3 =2f+l ve tA =t olmak üzere {tx,t2,t3,t^ } dizisi S = {0, ^+1, tx+t2 + 2,tx+t2+t7l +2>,tx +t2+t3+t4+4, -*?...} sayısal yangrubunun tip dizisidir. Son bölüm ise çalışmamızın temelini oluşturan kısımlardan ikincisidir. Burada da, bir yangrubun, ARF veya bakışıklı yarıgrup olması için gereken kriterler bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study consists of five chapters. In the first chapter, general informations on the Numerical Semigroups and their type sequences are given. The second chapter consists of the different methods used to find type sequences of numerical semigroups. In the third chapter, numerical semigroups beginning with 3 and 4, referred to also as“ Weierstrass semigroups ”are discussed. The fourth chapter is the first principal part of our study. Namely, let S be a numerical semigroup, t e N and t > 3. The sequence {^2} is the type of sequence of following numerical semigroup with n(S)=2: S={o, tx +1,?!+ t2 + 2, ->...}, where tx =2t + \ and t2 =t. The sequence {tx,t2,t3 } is the type of sequence of following numerical semigroup with n(S)=3: S = { 0, t{ +1, tx +t2 +2,h +h +t3 +3,->...} where tx =4^+1, t2 =2/+l and /3 =t The sequence {h,t2,ti,tA } is the type of sequence of following numerical semigroup with n ( 5" ) = 4 : S = { 0, tx +X tx +t2 +2,tx +t2 +t3 +3,tx +t2 +t3 +t4 +4, ^... } where tx =St+l,t2 =4^+1, t3 =2t+l and t4 =t. The last chapter is the second principal part of our study. Here, the necessary criteria for a numerical semigroup to be ARF or symmetric semigroup are found. m