İslahiye'deki halk inanış ve uygulamalarının dinler tarihi açısından değerlendirilmesi
A survey on İslahiye folk beliefs and practices in the perspective of history of religions
  1. Tez No: 976967
  2. Yazar: YUNUS ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FAHRİ GÜZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
Özet
İnsan hayatında önemli bir yere sahip olan inanış ve uygulamaların temel kaynaklarını örf, âdet, gelenek ve en önemlisi din oluşturmaktadır. Bu inanış ve uygulamaların hangilerinin dinî kökenli olduğunu hem ilahi hem de beşerî dinler açısından belirlemek mümkündür. Bu çalışmanın amacı, İslahiye ilçesindeki halk inanış ve uygulamalarını tespit ederek gelecek nesiller için kayıt altına almaktır. Çalışma, Gaziantep ilinin İslahiye ilçesi ve bu ilçeye bağlı mahalleleri kapsamaktadır. Yazılı hale getirilen inanış ve uygulamalar Dinler Tarihi açısından değerlendirilmiştir. Araştırma kapsamında öncelikle literatür taraması yapılmış, ardından bölgede yaşayan kişilerle yüz yüze görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Çalışmada, nitel araştırma yöntemlerinden literatür taraması ve saha araştırması metotları kullanılmıştır. Görüşme yapılan kişilerin aktardığı inanış ve uygulamaların mantıklı ya da mantıksız, doğru ya da yanlış olup olmadığına dair herhangi bir yargıya varılmamış, bu unsurlar yalnızca kökenleri esas alınarak tarafsız biçimde ortaya konmaya çalışılmıştır. Elde edilen veriler doğrultusunda, İslahiye ilçesindeki bazı inanış ve uygulamaların Eski Türk inancının izlerini taşıdığı, bazılarının ise İslami özellikler kazanarak varlığını sürdürdüğü anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Beliefs and practices hold a significant place in human life, and their primary sources are customs, traditions, conventions, and most importantly, religion. It is possible to determine which of these beliefs and practices are rooted in religion from the perspec-tives of both divine and human-made religions. The aim of this study is to identify the folk beliefs and practices in the İslahiye district and to register them for future genera-tions. This study include the İslahiye district of Gaziantep province and its affiliated neigh-borhoods. The documented folk beliefs and practices have been evaluated within the framework of the History of Religions discipline. Within the scope of the research, a literature review was firstly conducted, followed by face-to-face interviews with individuals residing in the region. In this study, qualitative research methods specifically literature review and fieldwork were employed. No judgments were made regarding whether the beliefs and practices shared by inter-viewers whether logical or illogical, right or wrong; instead, they were presented objec-tively, with a focus on their origins. Based on the data obtained, it is understood that some of the beliefs and practices in İslahiye reflect traces of ancient Turkic beliefs, while others have continued to exist by adopting Islamic characteristics.