Türk romanının epistemolojik temelleri (2000-2010)
Epistemological foundations of the Turkish novel (2000-2010)
  1. Tez No: 976969
  2. Yazar: ORÇUN AYDOĞDU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA AYDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
Özet
Felsefenin önemli kollarından olan epistemoloji, disiplinler arası değerlendirilebilecek bir kavramdır. Tarih, psikoloji, sosyoloji ve ekonomi gibi farklı alanlarda kullanılabilecek epistemolojinin, edebiyat için de anlam ifade edeceği muhakkaktır. Edebiyatın epistemoloji ile olan ilişkisinin tespiti, edebiyatın dayandığı bilgi yapılarının fark edilmesine olanak tanıyarak“edebiyatta hangi bilgi yapıları vardır?”sorusuna cevap aranmasını ve bunun sonucunda edebiyatın toplumdan bağımsız düşünülemeyeceği yargısının teyit edilmesini sağlamaktadır. Bu çalışmada epistemolojinin edebiyat ile olan ilişkisi romanlar aracılığıyla değerlendirilmiştir. Epistemolojinin romanın anlaşılmasında önemli bir araç olduğu tespit edilerek romanın görünmeyen yapılarının epistemoloji vasıtasıyla görünür kılındığı anlaşılmıştır. 21. yüzyılın ilk on yılında yayımlanan romanları merkeze alan bu çalışmada, bahsi geçen yüzyılın başında romanın nasıl bir seyir izlediği mevcut romanlardan hareketle takip edilmiş ve epistemolojinin bu kronolojik gelişimin kavranmasında önemli yöntem olduğu görülmüştür. Tezin başlıca amacı, 2000-2010 arasındaki romanlardan hareketle dönemin epistemolojik temellerini ortaya çıkararak devir romanının bilgi yapılarını tespit etmek ve Türk romanının tam/eksiksiz şekilde anlaşılmasını sağlamaktır. Tezde doküman incelemesi ve içerik analizinden istifade edilerek tasnife gidilmiştir. Toplanan veriler ışığında 2000-2010 arası Türk romanının geniş bilgi yapısına dayandığı anlaşılmış ve devrin romanının epistemoloji aracılığıyla etraflıca incelenmesi sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Epistemology, one of the most significant branches of philosophy, is a concept open to interdisciplinary evaluation. Epistemological approach can be helpful in various fields such as history, psychology, sociology, and economics, and it also has undeniable significance for literature. The connection between literature and epistemology reveals the underlying knowledge structures of literary works, addressing the question,“What knowledge structures exist in literature?”, and consequently confirms that literature cannot be conceived independently of society. In this dissertation, the relationship between epistemology and literature is examined through novels. Thus, epistemology is identified as a crucial instrument in comprehending novels, and it illuminates the hidden structures of the novels. Focusing on novels published in the first decade of the 21st century, the study analysis the narrative trajectory in novels and establishes epistemology as a crucial method for interpreting them. The main objective of this dissertation is to reveal the epistemological foundations of the period from 2000 to 2010 by examining novels from this time frame, thereby identifying the knowledge structures of this period's novels and ensuring a comprehensive understanding of the Turkish novel. The dissertation uses document and content analysis for classification purposes. Consequently, it concludes that Turkish novels from 2000 to 2010 have a broad range of epistemological foundations, and it conducts a comprehensive analysis of the period's novels within the framework of their knowledge structures.