Karboksilli asitlerin eletkron spin rezonans (ESR) özellikleri ile dimetil malonik asit ve dimetil malonat tek kristallerinin ESR incelenmesi
  1. Tez No: 97698
  2. Yazar: M. HALİM BAŞKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ŞEMSETTİN OSMANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
ÖZET Bu çalışmada karboksilli asitlerin Elektron Spin Rezonans (ESR) özellikleri ile dimetil malonik asit ve dimetil malonat tek kristallerinin ESR incelenmesi yapıldı. Karboksilli asit radikalleri ile ilgili olarak, bugüne kadar yapılan çalışmalar incelenerek ortak özellikler bulunmaya çalışıldı. Karboksilli asitlerin ışınlanması sonucu genellikle beş tip radikalin oluştuğu görüldü. Bu radikallerin aşın ince yapı sabitleri ve g-değerleri hesaplanarak karşılaştırıldı. Bu tip radikallerden elde edilen spektrumlann sıcaklığa bağlı olarak değişiklikler gösterdikleri anlaşıldı. Gama ışınlarına tutulan dimetil malonik asit,(CH3)2C(COOH)2 ve dimetil malonat CH2(COOCH3)2 tek kristalleri 120-300 K sıcaklık aralığında incelendi. Spektrumlann sıcaklıktan bağımsız olduğu gözlendi. Gama ışınlarının oluşturduğu paramanyetik merkezlerin [(CH3)2C(COOH)2] t ve CH2CoOCH3 radikalleri olduğu görülmüş ve özellikleri incelenmiştir.Bu maddelerin aşın ince yapı sabitleri izotropik, spektroskopik g- faktörleri ise anizotropik olup, bu değerler sırasıyla 21, 19 gauss, 2.0036, 2.0044 olduğu tesbit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, the properties of Electron Spin Resonance (ESR) of carboxylic acids and the single crystals dimethylmalonic acid and dimethyl malonate were investigated by ESR technique. By investigating the studies about carboxylic acids from the begining till now, we tried to find common propertier. As a result of irradiating carboxylic acids, in general five types of radicals were observed to occur. Hyperfine structure constants and g-values of these radicals were calculated and compared. It was found that the spectrums obtained from these radicals showed differences based on temperature. The electron spin resonance spectra of gamma irradiated dimethylmalonic acid (CH3)2C(COOH)2 and dimethyl malonate CH2(COOCH3)2, single crystals were investigated between 120-300 K. The spectra were found to be temperature independent. The radiation damage centers were attributed to [(CH3)2C(COOH)2] * and CH2Co OCH3 radicals, respectively, and their properties were investigated. The anisotropic values of the g factors and hyperfine coupling constants for these samples were found to be 2.0036, 2.0044, 21 gauss and 19 gauss, respectively.