Puls parametrelerinin FT-NMR spektrumlarına etkileri
The Effects of puls parameters to the FT-NMR spectrum
- Tez No: 97699
- Danışmanlar: PROF.DR. ZÜLKÜF GÜLSÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada, Puis parametrelerinin FT-NMR spektrumlanna etkileri incelendi. Bunun için serbest indüksiyon bozunumu (FDD) sinyalleri oluşturan ve bunların Fourier dönüşümünü yapan bir simulasyon programı kullanıldı. Başlangıçta, NMR spektroskopisinin temelleri, puis NMR, serbest indüksiyon bozunumu (FID) ve Fourier dönüşümü hakkında teorik bilgi verildi. Daha sonra, Puis NMR özelliklerini anlamak için veri parametrelerinin bulunduğu bir set kullanıldı. Bu parametreler; frekanslar, şiddetler, spin-örgü durulma zamanı (7^), spin-spin durulma zamanı (T2), flip açısı, gürültü, kazanç, data biriktirme gecikmesi, puis sayısı, srfinncı mertebede faz düzeltmesi, durulma gecikmesi, spektrum genişliği, noktalar ve kuadratür algılayıcı'dır. Simulasyonu daha iyi hale getirmek için parametrelere veri girişi yapıldı, böylece farklı FID sinyalleri ve onların Fourier dönüşümlerini elde etmek için parametre değerleri değiştirildi. Ayrıca, FID sinyali şiddetinin t zamanına göre değişimi, T2'nin sinyal şiddetine etkisi, kazanca göre sinyal büyümesi, flip açısına göre sinyal şiddetinin değişimi, sinyal/gürültü oranının gürültü ile değişimi, data biriktirme zamanına göre pik aralığının değişimi ve data kazanım zamanına göre rezolusyon değişimi incelendi ve grafiksel olarak çizildi. Elde edilen sonuçlar son kısımda yorumlandı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, the effects of puis parameters to the FT-NMR spektrum were investigated. This was done with using a simulation program, which produces Free Induction Decay (FID), and their Fourier transformation. At first, theoretical information on the basics of NMR spectroscopy, puis NMR, free induction decay, and Fourier transformation were given. Then, a given set of input parameters were used to understand the features of puis NMR. These parameters are frequencies, intensities, spin-lattice relaxation time (Tx), spin-spin relaxation time (T2), flip angle, noise, receiver gain, acquisition delay, number of puis, zero-order phase error, relaxation delay, spektrum width, points, and quadrature detection. These parameters can be specified to further develop the simulation, and so we changed the value of the parameters to make different FID signals, and their Fourier transformations. Moreover, change of FID signal intensity with respect to t time, effects of T2 to FID signal, enlarge of signal with more receiver gain, change of signal intensity with respect to flip angle, change of signal/noise rate with noise, change of peak interval with respect to collecting data for longer times, and change of resolution with respect to data acquisition time were investigated, and drawn graphically. Finally, the results were interpreted in the last section.