İçme ve kullanma sularında E. coli tespitine yönelik hızlı test sistemi geliştirilmesi
In drinking and using waters quick test system for improvement of determination of E. coli
  1. Tez No: 976998
  2. Yazar: BÜŞRA ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UYGAR HALİS TAZEBAY, DR. NESLİHAN TAŞKALE KARATUĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Biology, Biotechnology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimyasal, Biyolojik ve Nükleer Savunma Bilim Dalı
Özet
Canlılar için kritik bir kaynak olan su doğal yollarla, kazalar ya da kasıtlı olarak kontaminasyona açık hedef haline gelebilir. Doğal yollarla suyun kirletilmesinin yanında, terörist grupları tarafından kasıtlı olarak biyolojik savaş ajanlarının kullanılmasıyla da kirletilebilir. Escherichia coli (E. coli) O157:H7, su güvenliğini tehdit eden ve su kaynaklı oluşan birçok salgından sorumlu bir bakteridir. En belirgin semptomları; idrar yolu enfeksiyonu, sepsis/menenjit ve ishaldir. E. coli'nin en yaygın hastalık oluşturan ve enterohemorajik E. coli alt tipinin bir serogrubu E. coli O157:H7'dir. Shiga toksin ve diğer virülans faktörlerini bulundurur. Shiga toksin 60S ribozomunun 28S rRNA'sından bir adenin bazı çıkartarak protein sentezini inhibe ederek hücrelerin ölümüne neden olur. E. coli O157: H7'nin enfeksiyon dozu (ID50), 102 -106 aralığında olup, sağlık sorunlarının önlenmesi için Dünya Sağlık Örgütü 100 ml su içinde hiç bulunmaması gerektiğine dair direktifi söz konusudur. Kitlesel su kaynakları için risk oluşturan E. coli O157:H7, CDC (Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi) tarafından da biyolojik silah sınıflandırılmasında B kategorisinde yer almakta, milli ve askeri savunma açısından kritik öneme sahip bulunmaktadır. Bu çalışmada; su kaynaklarında E. coli O157:H7 tespiti için, sahada kullanıma uygun olan, uzman kullanıcı ve laboratuvar şartları gerektirmeyen hızlı test sistemleri olarak tercih edilen yatay akış testi geliştirilerek suda E. coli O157:H7'nin ölçüm hassasiyeti artırılmıştır. Sistemde, E. coli O157:H7'yi tanıyıcı eleman olarak ajana yüksek afiniteyle bağlanan, seçici antikorlar kullanıldı. Proje kapsamında E. coli O157:H7'ye karşı geliştirilen monoklonal antikoru üreten hibrit hücreler çoğaltılarak, kültür sıvısından büyük ölçekte antikor izole edildi ve afiniteye dayalı kromotografik yöntemlerle saflaştırıldı. Antikorlar çalışma grubumuz tarafından üretilen altın nanopartiküllerle konjuge edildi. Örnekte E. coli O157:H7 bulunması durumunda altın nanopartiküle bağlı antikor ile etkileşim sonucu oluşan kompleks, altının optik özellikleri sayesinde renk değişimi olarak gözlendi. Geliştirilen yatay akış testiyle 101 CFU E. coli O157:H7 tespit edildi.
Özet (Çeviri)
As a critical resource for living things, water can naturally become a target for accidental or deliberate contamination. In addition to the natural pollution of water, it can also be contaminated by terrorist groups through the deliberate use of biological warfare agents. Escherichia coli (E. coli) O157: H7 is a bacteria that threatens water safety and is responsible for many water-borne epidemics. The most obvious symptoms; urinary tract infection, sepsis/meningitis and diarrhea. One serogroup of E. coli that causes the most common disease and enterohemorrhagic E. coli subtype is E. coli O157: H7. Shiga contains toxin and other virulence factors. Shiga toxin induces cell death by inhibiting protein synthesis by removing an adenine base from the 28S rRNA of the 60S ribosome. The infection dose (ID50) of E. coli O157: H7 is in the range of 102 -106 , and the World Health Organization directive states that it should not be present in 100 ml of water in order to prevent health problems. E. coli O157: H7, which poses a risk to mass water resources, is in the B category of the biological weapon classification by the CDC (Disease Control and Prevention Center), and has a critical importance in terms of national and military defense. In this study; for the detection of E. coli O157: H7 in water resources, the horizontal flow test, which is suitable for use in the field and does not require expert user and laboratory conditions, has been developed and the measurement sensitivity of E. coli O157: H7 in water has been increased. In the system, selective antibodies, which bind to the agent with high affinity, were used as the recognition element for E. coli O157: H7. Within the scope of the project, hybrid cells producing monoclonal antibody developed against E. coli O157: H7 were grown, antibody was isolated on a large scale from the culture fluid and purified by affinity-based chromatographic methods. After the antibodies were conjugated with gold nanoparticles produced under the same project, they were used in horizontal flow test development. In the presence of antigen in the sample, the complex formed as a result of interaction with the antibody bound to the gold nanoparticle was observed as a color change due to the optical properties of the gold. 101 CFU E. coli O157: H7 was detected by the developed horizontal flow test.