3B ölçüm için farklı aydınlatma ve kamera pozısyon koşullarında yapay görme ile görüntü işleme destekli endüstriyel robot yönlendirme; otomotivde üretim hatlarında deneysel bir uygulama
Industrial robot guidance for 3D measurement using macnine vision under varying illumination and camera configurations: an experimental study in automotive manufacturing lines
  1. Tez No: 976997
  2. Yazar: OSMAN İRİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPAY TAMER ERTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Geçtiğimiz yüzyıl boyunca, derin bilimsel, teknolojik ve ekonomik dönüşümler üretim mekanizmalarında ve endüstriyel operasyonlarda devrim niteliğinde değişiklikleri tetiklemiştir. Başlangıçta seri üretime yönelik artan talebin yönlendirdiği bu gelişmeler, kısa süre içinde daha yüksek kalite standartları, daha fazla üretim verimliliği ve gelişmiş otomasyon gerekliliğini vurgulamıştır. Mevcut ve gelecekteki manzarada üretim, tüketicilerin özelleştirilmiş ürünler ve esnek çözümlere yönelik artan beklentilerine de hızla yanıt vermelidir. Süregelen bu değişimleri kavramsallaştırmak ve bunlara uyum sağlamak için Endüstri 4.0 kavramı ortaya çıkmıştır. Bu terim, üretim faaliyetlerini gerçek zamanlı olarak izlemek, optimize etmek ve yönetmek için otomatik süreçler yoluyla elde edilen verilerin kullanıldığı üretim sistemlerinin dijital dönüşümünü ifade etmektedir. Rekabetçi üretim ortamında - özellikle otomotiv sektöründe - hızla devreye alınabilen esnek, uygun maliyetli ve yüksek kaliteli üretim hatlarına duyulan ihtiyaç her geçen gün önem arz etmektedir. Otomotiv üreticileri sadece yüksek hacimli üretime değil, aynı zamanda olağanüstü montaj hassasiyetine de ihtiyaç duymaktadır. Bu taleplerin karşılanması, yapay görme teknolojilerinin entegrasyonu sayesinde giderek daha mümkün hale geliyor. Karmaşık veya çok parametreli ürün özelliklerini tespit etmede ve değerlendirmede genellikle yetersiz kalan geleneksel sensörlerin aksine, kamera tabanlı görüntü sistemleri üstün doğruluk ve uyarlanabilirlik sunar (İri ve diğ., 2024). Bu çalışma, kamera konumlandırmasındaki eksenel, rotasyonel sapmaların ve aydınlatma tutarlığının ölçüm doğruluğu üzerindeki etkisini araştırmaktadır. Temel hipotez, herhangi bir eksenel (X, Y, Z) veya rotasyonel (Rx, Ry, Rz) eksende artan yanlış hizalamanın RMS hatasını önemli ölçüde artırdığı ve böylece ölçümlerin güvenilirliğini azalttığıdır. Çalışma kapsamında otomotiv üretim sahasında 47 test konfigürasyonu gerçekleştirilmiş ve her koşul için ilgili RMS hata değerleri kaydedilmiştir. Sonuçlar, konumsal kaymalar ile ölçüm hatası arasında güçlü pozitif korelasyonlar olduğunu ortaya koymuş, Z ekseni sapmaları en yüksek korelasyonu (r = 0,91) sergilemiş, bunu X (r = 0,84), Y (r = 0,82) ve dönme bileşenleri Rz (r = 0,58), Rx (r = 0,54) ve Ry (r = 0,42) izlemiştir. Çoklu doğrusal regresyon analizi, bu değişkenlerin RMS hatası üzerindeki birleşik etkisini istatistiksel anlamlılıkla doğrulamıştır. Ayrıca, çevre aydınlatma tutarlılığı kapsamında iki senaryoda ortamda dış paarazitlerin bulunduğu ve değişken ortam aydınlatmasına sahip koşullarda ve dış parazitlerin ortamdan kaldırıldığı koşullarda 30'ar ölçüm yapıldı ve aralık (range) ve sapma (deviation) değerleri kaydedildi. Aralık değerleri 1,577mm'den 0,266mm'ye ve sapma değerleri de en kötü durumda -0,72 mm'den -0,18 mm'ye düşerek en düşük ölçüm değerlerinin ortalamaya daha tutarlı bir şekilde yaklaştığını göstermiştir. Aralık değerinde yaklaşık %83 ve sapma değerinde yaklaşık %75 oranında bir iyileşme sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Over the past century, profound scientific, technological and economic transformations have triggered revolutionary changes in production mechanisms and industrial operations. Initially driven by the growing demand for mass production, these developments soon emphasized the need for higher quality standards, greater production efficiency and advanced automation. In the current and future landscape, manufacturing must also respond rapidly to consumers' growing expectations for customized products and flexible solutions. To conceptualize and adapt to these ongoing changes, the concept of Industry 4.0 has emerged. This term refers to the digital transformation of production systems, where data acquired through automated processes is used to monitor, optimize and manage production activities in real time. In a sustainable competitive manufacturing environment - especially in the automotive industry - the need for flexible, cost-effective and high-quality production lines that can be commissioned quickly is becoming increasingly important. Automotive manufacturers require not only high-volume production, but also exceptional assembly precision. Meeting these demands is increasingly possible through the integration of machine vision technologies. Unlike conventional sensors, which often fall short in detecting and evaluating complex or multi-parameter product features, camera-based vision systems offer superior accuracy and adaptability. This study investigates the impact of axial, rotational deviations in camera positioning and illumination consistency on measurement accuracy. The main hypothesis is that increasing misalignment in any axial (X, Y, Z) or rotational (Rx, Ry, Rz) axis significantly increases the RMS error and thus reduces the reliability of measurements. As part of the study, 47 test configurations were performed at an automotive production site and the corresponding RMS error values were recorded for each condition. The results revealed strong positive correlations between positional shifts and measurement error, with Z-axis deviations exhibiting the highest correlation (r = 0.91), followed by X (r = 0.84), Y (r = 0.82) and the rotational components Rz(r = 0.58), Rx(r = 0.54) and Ry(r= 0.42). Multiple linear regression analysis confirmed the combined effect of these variables on RMS error with statistical significance. In addition, as part of the ambient illumination consistency, in two scenarios, 30 measurements were taken in each of two conditions: with external disturbances present and variable ambient illumination, and with external disturbances removed, and the range and deviation values were recorded. The range values decreased from 1.577mm to 0.266mm and the deviation values decreased from -0.72mm to -0.18mm in the worst case, indicating that the lowest measurement values more consistently approached the mean. The range improved by about 83% and the deviation by about 75%.