IFF SİSTEMLERİ MODLARININ DOĞRULANMASI ÜZERİNE SİMÜLATÖR TASARIMI
SIMULATOR DESIGN ON VERIFICATION OF IFF SYSTEM MODES
- Tez No: 976999
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖNDER ŞUVAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Mod S, sorgulayıcı ve cevaplayıcı arası haberleşmede önemli bir yer tutar. Cevaplayıcının entegre edildiği platform ile ilgili birçok bilginin sorgulayıcı tarafından izlenmesine olanak sağlayan kapsamlı bir yapısı vardır. Günümüzde kriptosuz olarak kullanılan bu mod gizli bilgilerin iletilmesi için uygun değildir. Bu çalışmada Mod S verilerinin şifrelenmesiyle ilgili bir model tanıtılmıştır. Şifreleme algoritmaları oluşturulurken AES – 128 bit kullanılmıştır. Algoritmalar C dili ile gerçeklenmiştir. Kullanıcı arayüzü ise C# ile tasarlanmıştır. Şifre-deşifre adımlarının doğru bir şekilde uygulanabildiği farklı Mod S formatları üzerinde gösterilmiştir. Mod S haberleşmesinin sağlanabilmesi için, sorgu alan bir cevaplayıcının cevabın ilk darbesini belirli bir süre sonra göndermeye başlaması gerekir. Bu süre sonunda cevabın gönderilememesi beraberinde çeşitli sorunları getirir. Şifreleme algoritmaları entegre edilirken bu süreler de göz önünde bulundurulmalıdır. Bu tez kapsamında farklı sorgu – cevap kombinasyonundaki Mod S haberleşmeleri için süre analizi yapılmış, test sonuçları ve performans değerlendirmeleri eklenmiştir. Sonuç olarak, Mod S verilerinin şifrelenmesi ve performansının tahmin edilmesi için bir yöntem tanıtılmıştır. Daha hızlı işlemciler ile bu süreler daha kısa hale getirilebilir, farklı platformlar için farklı yazılım ve donanım tercihleriyle farklı şifreleme algoritmaları farklı modlara uygulanabilir.
Özet (Çeviri)
Mod S, takes an important place in communication between interrogator and transponder. It has a comprehensive structure that enables the interrogator to monitor many information about the platform on which the transponder is integrated. This mode is used today without encryption and not suitable for transmitting confidental information. In this study, a model for encryption of Mod S data is introduced. AES-128 is used while designing encryption algorithms. Algorithms are substantiated in C language. The user interface is designed with C#. It has been shown on different Mode S formats that the cipher-decipher steps can be implemented correctly. An interrogating transponder needs to start sending the first pulse of the answer after a certain amount of time to enable Mode S communication. Failure to send the answer at the end of this period causes various problems. These times should also be taken into account when integrating encryption algorithms. Time analysis has been made for Mod S communications in different query-answer combinations, test results and performance evaluations have been added within the scope of this thesis. Consequently, a method for encrypting Mode S data and predicting its performance is introduced. These times can be shortened with faster processors. Different encryption algorithms can be applied to different modes with different software and hardware preferences for different platforms.