Dolomit ve magnezit ile sulu çözeltiden Cd(II)'nin uzaklaştırılması
Removal of cadmium ions from aqueous solutions using dolomite and magnezite
  1. Tez No: 97701
  2. Yazar: HASAN BİNGÖL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BERRİN ZİYADANOĞULLARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
VI ÖZET Bu çalışmada, özellikle temini kolay ve ucuz olması nedeniyle dolomit ve magnezit kullanarak çeşitli konsantrasyonlarda hazırlanmış cadmiyum çözeltilerinden, cadmiyumun uzaklaştırılması incelenmiştir. İyon değiştirici madde olarak aktiflenmiş hem de aktiflenmemiş dolomit ve magnezit kullanıldı. Metal konsantrasyonu, dolomit ve magnezit miktarı ve aktivasyon sıcaklığı gibi optimum koşullar incelendi. Dolomit ve magnezit 700°C de 2 saat aktiflendiği zaman iyon değiştirme kapasitesi arttı. En iyi adsorpsiyon kapasitesi aktiflenmiş dolomit ve magnezitte aşağı yukarı pH 7 civarında 40 mg/g oldu.
Özet (Çeviri)
VII SUMMARY In this study, natural dolomite and magnezite were used to remove Cd (II) from solutions. This material was chosen due to found in nature widely and economically. Both activated and non activated resin were used for removal Cd (II) ions from aqueous solutions as ion exchange. Optimum conditions amount of resin and concentration of metal were investigated for activated and non-activated dolomit and magnezite. Also activated temperature was examined. The capacity of dolomite and magnezite as ion exchange resin was high when activated at 700°C for 2 hours. The best adsorption capacity in the activated dolomit and magnezite was about 40 mg Cd(ll) ions/g resin, which was observed pH 7.