Protein çözeltilerinin NMR T2'i için önerilmiş T1 durulma mekanizmalarının karşılaştırılması
Compared of suggested relaxation mechanisms for T1 of NMR of protein solutions
- Tez No: 97700
- Danışmanlar: PROF.DR. ALİ YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
IV ÖZET: Bu çalışmada, protein çözeltilerinin NMR (Nükleer magnetik rezonans) spin-örgû durulma zamanı (Ti) için önerilmiş olan Ti durulma mekanizmalarının karşılaştırılması yapıldı. Bunun için önce protein çözeltilerinin NMR Ti 'i ile ilgili yapılmış olan çalışmalar incelendi. İnceleme sonunda, Ti durulma mekanizmasıyla ilgili birçok farklı ve benzer görüşlerin önerildiği görüldü. Önerilen bu görüşler, Ti durulma mekanizmasına etki eden; makromoleküler iç dönme, rasgele diffüzyonal hareket, protein konsantrasyonu ve kross- rölaksasyonu gibi parametrelerden dolayı kendi aralarında ana görüşlere ayrıldı. Her ana görüş içinde de benzer görüşleri öneren çalışmalara yer verildi. Çalışma sonunda, Ti durulma mekanizmalarıyla ilgili görüşler altı ana görüş altmda toplandı ve bu ana görüşler arasında Ti durulma mekanizmasıyla ilgili kıyaslamalar yapıldı. Bu görüşlerin birbirlerine göre basanları ve başarısızlıkları ortaya konmaya çalışıldı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY: In this study, solutions of protein were compared the suggested relaxation mechanisms for NMR (Nuclear Magnetic Resonance) spin- lattice relaxation time (Ti). At first, studies of solutions of protein, which is concerned with Ti of NMR, were investigated. The investigations showed that there were a lot of different and same opinions about Ti relaxation mechanisms. This suggested opinions were separated in terms of the effect of Tj relaxation mechanisms, macromolecular internal rotation, at random diffusional behaviour, protein concentration, Cross- relaxation etc. Finaly, opinions about Ti relaxation mechanisms were summarized as six basic opinions and the Ti relaxation mechanisms from the basic opinions were compared.