Hatay İskenderun İlçesinde Yaşayan 3-5 Yaş Arası Çocuklarda Besin Çeşitliliği, Beslenme Durumu ve Hanehalkı Besin Güvencesizliğinin Saptanması ve Antropometrik Ölçümlerle İlişkisinin Belirlenmesi
Determination of Food Variety, Nutritional Status, and Household Food Insecurity Among Children Aged 3–5 Living in the İskenderun District of Hatay, and the Assessment of Their Relationship with Anthropometric Measurements
- Tez No: 977021
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MÜJGAN ÖZTÜRK, YRD. DOÇ. DR. BEGÜM HARMANCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dogu Akdenız Unıversıtesı-Eastern Medıterranean Unıversıty
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Hatay İskenderun İlçesi'nde yaşayan 3-5 yaş arası çocuklarda besin çeşitliliği, beslenme durumu ve hanehalkı besin güvencesizliğinin saptanması ve antropometrik ölçümlerle ilişkisinin belirlenmesi amacıyla yürütülmüştür. Çalışmaya %50,40'ı kız %49,60'sı erkek toplam 353 çocuk dahil edilmiştir. Çalışmada, çocukların ve ailelerin sosyodemografik bilgilerinin elde edilmesi için anket formu kullanılmış, antropometrik ölçümleri araştırmacı tarafından ölçülmüştür. Çocuğun afet sonrası besin güvencesizliği, diyet çeşitliliği ve beslenme durumu sırasıyla Hanehalkı Besin Güvencesizliği Erişim Ölçeği (Household Food Insecurity Access Scale) (HFIAS), Diyet Çeşitlilik Skoru (DÇS) ve Okul Öncesi Çocuklar İçin Beslenme Tarama Aracı (Nutrition Screening Tool for Every Preschooler) (NutriSTEP) ile 24 saatlik besin tüketim kaydı kullanılarak değerlendirilmiştir. Araştırmada çocukların % 71,4'ünün besin güvencesinin, % 96,9'unun diyet çeşitliliğinin olduğu, % 97,20'sinin malnutrisyonunun olmadığı ve % 55,0'inin NutriSTEP sınıflandırmasına göre düşük risk altına olduğu saptanmıştır. Besin güvencesi olan çocukların DÇS'si orta ve şiddetli besin güvencesizliği olan çocuklardan anlamlı olarak daha yüksek bulunurken, NutriSTEP skoru ise anlamlı olarak daha düşük olduğu saptanmıştır (p<0,05). Besin güvencesi olan çocuklar ile hafif besin güvencesizliği olan çocukların diyet posası, B1, B2, B6 vitaminleri, folat ve magnezyumu yeterli alım oranı (NAR), şiddetli besin güvencesizliği olan çocuklardan anlamlı olarak daha yüksek, yine hafif besin güvencesizliği olan çocukların B12, A ve E vitamini NAR değerleri orta ve şiddetli besin güvencesizliği olan çocuklardan daha yüksek ve besin güvencesi olan çocukların fosfor, demir ve çinko NAR'ları şiddetli besin güvencesizliği olan çocuklardan anlamlı olarak daha yüksektir (p<0,05). Ayrıca Çocukların HFIAS skoru arttıkça, NutriSTEP skoru artarken, DÇS ise azalmaktadır (p<0,001). Bu durum besin güvencesizliğinin diyet çeşitliliği ve beslenme durumu üzerindeki olumsuz etkisini öne çıkarmaktadır. Afetlerde, beslenme yetersizliklerinin önlenmesi ve diyet çeşitliliğinin sağlanması için besin güvencesinin sağlanması elzemdir. Bu nedenle diyetisyenin de içinde olduğu multidispliner bir ekibin afet sonrası müdahale ekiplerinde yer alması önemlidir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine food diversity, nutritional status, and household food insecurity among children aged 3-5 years living in the Iskenderun district of Hatay, and to determine the relationship between these factors and anthropometric measurements. A total of 353 children, (50.40% girls, 49.60% boys), were included into the study. A questionnaire was used to collect sociodemographic information about the children and their families, and anthropometric measurements were taken by the researcher. Post-disaster food insecurity, dietary diversity, and nutritional status were assessed using a 24-hour dietary recall, applying the Household Food Insecurity Access Scale (HFIAS), the Dietary Diversity Score (DDS), and the Nutrition Screening Tool for Every Preschooler (NutriSTEP). The results showed that 71.4% of children had food security, 96.9% had dietary diversity, 97.20% were not malnourished, and 55.0% were classified as low risk according to the NutriSTEP classification. Children with food security had significantly higher dietary diversity scores than children with moderate and severe food insecurity, while their NutriSTEP scores were significantly lower (p<0,05). The nutrient adequacy ratio (NAR) of dietary fiber, vitamins B1, B2, B6, folate, and magnesium was significantly higher in children with food security and mild food insecurity than in children with severe food insecurity. Children with mild food insecurity had higher NAR values for vitamins B12, A, and E, while those with food security had significantly higher phosphorus, iron, and zinc levels than children with severe food insecurity (p<0,05). Additionally, as children's HFIAS scores increase, their NutriSTEP scores increase, while their DDS decrease (p<0,001), indicating a negative impact of food insecurity on nutrition and dietary diversity. In disasters, food security is key to prevent malnutrition and maintain dietary diversity. Thus, post-disaster response should include a multidisciplinary team with a dietitian.