6 Şubat 2023 Kahramanmaraş merkezli deprem afeti sonrası görülen salgın hastalıkların afet yönetimi açısından incelenmesi: Hatay ili örneği
The investigation of epidemic diseases following the 6 February 2023 Kahramanmaraş earthquake in terms of disaster management: A case study of Hatay province
  1. Tez No: 923959
  2. Yazar: KÜBRA ERTEM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞEYDA ADIGÜZEL ISTIL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deprem Mühendisliği, Earthquake Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Afet Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'de ve Dünya'da en fazla yıkıcı etkiyen sahip olan 6 Şubat 2023 Kahramanmaraş merkezli gerçekleşen deprem afeti sonrası görülen salgın hastalıklar incelenmiştir. Gerçekleştirilen yüz yüze anket çalışmasında deprem sonrası salgın hastalıkları etkileyen faktörler olarak, mevsim kış olması, depremin şiddeti sonucu can ve mal kayıpları, enkaz altında kalanlar ve enkazdan hangi koşullarda çıkarıldıkları, sosyo ve ekonomik durumlar, eğitim durumları, yakın akraba kaybı, geçici barınma yerleri gibi durumlar salgın hastalıkları belirleyici etkenler olarak kullanılmıştır. Yapılan anket çalışmasında elde edilen verilerin analizi IBM SPSS Statics 2023 yazılımı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Gerçekleştirilen tez çalışmasına göre; Hatay ilinin İskenderun ilçesinde konteyner/çadır kentte yaşayan 18 yaş ve üstü tüm depremzedelere yüz yüze anket ile yapılan analiz sonucunda, en fazla görülen salgın hastalıklar; ciddi yaralanmalara bağlı enfeksiyon hastalıkları, gastroenterit hastalıklar, uyuz, pnömoni, mantar, el ve ayak hastalıkları, ciddi bağırsak enfeksiyonları olarak gözlemlenmiştir. Yaşanılan deprem afetinin kış mevsimine denk gelmesi, yıkımın çok fazla can ve mal kaybına sebep olması, sosyo ve ekonomik durumlar gibi faktörler salgın hastalıkların görülme riskini etkileyen faktörler olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines the outbreak of epidemic diseases observed after the earthquake disaster that occurred on February 6 2023, centered in Kahramanmaraş, which had one of the most devastating impacts in Turkey and worldwide. A face-to-face survey was conducted to identify the factors influencing post-earthquake epidemic diseases. Factors such as the winter season, the severity of the earthquake leading to significant loss of life and property, conditions of those trapped under the rubble and their rescue, socio-economic status, education levels, loss of close relatives, and temporary housing conditions were used as determinants for the analysis. The data obtained from the survey were analyzed using IBM SPSS Statistics 2023 software. According to the conducted thesis study, the analysis included individuals aged 18 and older living in container/tent cities in the İskenderun district of Hatay. The findings revealed that the most commonly observed epidemic diseases were severe wound-related infections, gastroenteritis, scabies, pneumonia, fungal infections, hand and foot diseases, and severe intestinal infections. Factors such as the coincidence of the earthquake with the winter season, the extensive destruction causing significant loss of life and property, and socio-economic conditions were identified as contributing factors to the increased risk of epidemic diseases.