Evaluatıon of road safety at school zones usıng the s4s ırap tool: case study of arnavutköy, ıstanbul
S4S ırap aracı kullanılarak okul bölgelerinde yol güvenliğinin değerlendirilmesi: İstanbul arnavutköy örneği
  1. Tez No: 977039
  2. Yazar: MUNA AHMAD A. ABDELBAQI
  3. Danışmanlar: Prof. Dr. SEPANTA NAİMİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Dünya çapında, trafik kazaları 15-19 yaş arası çocuklar arasında önde gelen ölüm ve sakatlık nedenlerinden biri olup, 10-14 yaş arası çocuklar arasında ise ikinci önde gelen ölüm nedenidir. Artan trafik kazaları son zamanlarda en acil küresel sorunlardan biri haline gelmiştir. 2019 itibarıyla, trafik kazaları 5-29 yaş arası çocuklar ve gençler arasında önde gelen ölüm nedeni olmuş ve genel olarak 12. en büyük ölüm nedeni olmuştur. 2022 yılında Türkiye'nin karayolları ağında 1 milyon 232 bin 957 trafik kazası meydana gelmiştir. Bu kazaların 197 bin 261'i ölüm veya yaralanmayla sonuçlanmıştır. Ölüm veya yaralanmayla sonuçlanan kazaların yaklaşık %82,5'i yerleşim yerlerinde, %17,5'i ise yerleşim olmayan bölgelerde meydana gelmiştir (Türkiye İstatistik Kurumu, 2023). Trafik güvenliğini ulaşım kararlarının merkezine yerleştirmek, şehirleri ve yolları şekillendirmenin yanı sıra şehirleri birbirine bağlayarak tüm Türk yol kullanıcılarına çeşitli ulaşım seçenekleri sunma fırsatlarından yararlanmanın anahtarı olarak ortaya çıkıyor. Çocuklar için sokaklar tasarlanırken, bir çocuğa sahip olan, ona bakan veya onunla etkileşimde bulunan herkes dikkate alınmalıdır. Çocukların ihtiyaçları yaşlarına ve coğrafi koşullarına göre farklılık gösterse de evrenseldir. Planlamacılar, sokakları tasarlarken ve analiz ederken 95 cm'lik bir perspektiften düşünmelidir. Bu çalışmanın amacı, İstanbul Arnavutköy bölgesindeki okulların çevresindeki yol güvenliğini araştırmak ve analiz etmektir. Bu çalışma, iRAP Okullar için Yıldız Derecelendirmesi'nin (SR4S) köklü ve güvenilir metodolojisini ve yöntemlerini kullanmaktadır. Çalışma, Arnavutköy, Mustafa Kemal Paşa Mahallesi'ndeki 10 okulda bir saha araştırması yürütmeyi, bir yol güvenliği denetimi gerçekleştirmeyi, her okul için yıldız derecelendirmesini belirlemeyi ve bu okulların çevresindeki yol risklerini azaltmak ve yol güvenliğini artırmak için etkili ve kanıta dayalı altyapı müdahaleleri önermeyi içermektedir. Sonuçlar, yıldız derecelendirme sonuçlarının da gösterdiği gibi, okulların çevresindeki yol güvenliğinin iyileştirilmesi gerektiğini göstermiştir. 6 okulun 3 yıldızın altında olması ve bunların arasında 4 okulun 2 yıldızın bile altında olması, savunmasız yol kullanıcıları için daha yüksek bir risk olduğunu göstermektedir. Çocuklara öncelik veren uzun vadeli bir sokak tasarımı stratejisinin uygulanması ve sürdürülmesi, farklı kuruluşlar ve paydaşların iş birliğiyle yürütülmesini gerektirir. Bu çalışmanın sonuçları, okullara daha güvenli güzergahlar sağlamak için yol altyapısını iyileştirme ve geliştirme konusunda yetkililere yardımcı olmak amacıyla başka yerlerde kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Worldwide, road traffic injuries are a leading cause of death and disability among children aged 15 to 19 and rank as the second leading cause of death for those aged 10 to 14. Increased traffic crashes have been one of the most pressing global concerns lately. As of 2019, road traffic crashes have been the leading cause of death for children and youth aged 5 to 29 and were the 12th greatest cause of death overall. In 2022, there were 1 million 232 thousand 957 traffic accidents on Türkiye's road network. Among all such accidents, 197 thousand 261 caused death or injury. Around 82.5% of accidents resulting in death or injury happened in populated areas, whereas 17.5% occurred in uninhabited areas (Turkish Statistical Institute,2023). Placing traffic safety at the center of transportation decisions emerges as the key to capitalizing on opportunities for shaping cities and roads, as well as connecting cities, to provide diverse transportation options to all Turkish road users. When designing streets for children, everyone who has, cares for, or interacts with a child must be considered. Children's needs differ depending on their age and geographical circumstances, but they are also universal. Planners should think from a 95 cm perspective when designing and analyzing streets. The purpose of this study is to investigate and analyze road safety surrounding schools in Istanbul's Arnavutköy area. This study makes use of the iRAP Star Rating for Schools (SR4S)'s well-established and reliable methodology and methods. The work included conducting a field survey of 10 schools in the Arnavutköy in Mustafa Kemal Paşa Neighbourhood, conducting a road safety inspection, determining the star rating for each school, and proposing effective and evidence-based infrastructure interventions to reduce road risks and increase road safety around these schools. Results showed that road safety around schools should be improved, as star rating results demonstrate. With 6 schools falling below the star rating of 3 stars, and among them, 4 schools are even below 2 stars, which indicates a higher risk for vulnerable road users. Implementing and sustaining a long-term strategy for street design that prioritizes children requires a collaborative effort from different organizations and stakeholders. The results of this study might be utilized elsewhere to assist authorities in improving and upgrading the road infrastructure for safer routes to schools.